کتاب مدل جهانی دیسک

کتاب مدل جهانی دیسک

آنچه در این مقاله می خوانید

کتاب مدل جهانی دیسک نتیجه تحقیقات پروفسور ویلیام مولتون مارستون است. پروفسور مارستون مطالعه در خصوص ویژگی‌های رفتاری را از سال ۱۹۳۰ آغاز کرد. این مطالعات در طی دهه‌ها پس از تحقیقات بسیار پروفسور، کم کم تکمیل شد و در نهایت تبدیل به کتابی کاربردی به نام کتاب مدل جهانی دیسک شد.

کتاب مدل جهانی disc پس از چاپ و انتشار در بازار در همان سال‌ها و پس از آن با قلمی شیوا و قابل فهم برای عموم مردم به یکی از پرفروش‌‌ترین کتاب‌های روز دنیا تبدیل شد. در ایران نیز کتاب مدل جهانی دیسک توسط مترجمان متعددی چون دکتر محمد باقر مرادی، دکتر علیرضا تفرشی، مهندس مهدی رستمی و افراد بسیار دیگری ترجمه شده و تحت عنوان کتاب مدل جهانی دیسک معجزه ارتباطی هزاره سوم به چاپ رسیده است. این کتاب در کشور ما، ایران، همواره یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در گذشته و در عصر حاضر بوده است؛ چرا که کاربردهای مدل دیسک بسیار مهم‌اند؛ به عنوان مثال یادگیری با مدل دیسک آسان‌تر می‌شود.

بر اساس کتاب مدل جهانی دیسک، تست دیسک چهار خصوصیت اصلی رفتاری را می‌سنجد و افراد را در ۱۵ تیپ رفتاری طبقه بندی ‌می‌کند.

تصویر کتاب مدل جهانی دیسک

تاریخچه ایده تست رفتارشناسی دیسک

ایده اصلی رفتارشناسی دیسک که پروفسور ویلیام آن را ارائه داد و به آن معتقد بود از سال‌ها قبل از میلاد، حدود سال ۴۴۴ قبل از میلاد، توسط امپدوکلس فیلسوف یونانی مطرح شد. امپدکس معتقد بود رفتار انسان‌ها متاثر از چهار عنصر خارجی آب، آتش، خاک و هوا هستند. به عبارتی او عوامل موثر بر ویژگی‌های رفتاری را عناصر خارجی عنوان کرد. امروزه مفاهیم این عناصر تنها گاهی اوقات در علم نجوم کاربرد دارد‌.

 

پس از امپدوکلس، حدود ۴۴ سال بعد در سال ۴۰۰ قبل از میلاد، بقراط رفتار انسان‌ها را متاثر از چهار عامل درونی دانست. طبق نظریه بقراط این چهار عامل درونی شامل خون، بلغم، صفرا و سودا است. بقراط این عوامل را مزاج چهارگانه خواند که امروزه نیز از این مفاهیم در بعضی از علوم استفاده کاربردی می‌شود. عوامل نظریه بقراط برخلاف نظریه امپدوکلس، به ویژگی‌های درونی اشاره می‌کند و رفتار انسان‌ها را به این ۴ عامل وابسته می‌داند.

 

به این ترتیب شناخت انسان‌ها از تیپ‌های رفتار شناسی به مرور پیشرفت کرد تا اینکه در نهایت تحقیقات جامع و کاملی در این خصوص توسط پروفسور ویلیام مارستون انجام شد. در نتیجه این مطالعات، تست رفتارشناسی دیسک برای عموم مردم ارائه شد و به دنبال آن کتاب پرفروش مدل جهانی دیسک به چاپ رسید و بر اساس این کتاب افراد را به ۱۵ تیپ رفتاری تقسیم می‌کنند. بعد از خواندن این کتاب می‌توانید به درک کافی در رابطه با تفاوت تست دیسک و mbti برسید.

 

نظریه دیسک چیست؟

مدل دیسک یک تست رفتار شناسی قدرتمند است که امروزه نیز در بسیاری از مراکز روان شناختی، موسسات و شرکت‌ها از آن استفاده می‌شود. به کمک این تست درک رفتار افراد مختلف آسان می‌شود در نتیجه احتمال سوء تفاهم و اشتباه کاهش می‌یاید. نوع ارتباط بین اشخاص مشخص شده و تعامل کاربردی و سودمند افزایش می‌یابد. البته باید قبل از انجام این تست روش‌هایی در رابطه با تشخیص تست دیسک معتبر بدانید؛ چرا که اگر این تست نامعتبر باشد تحلیل تیپ‌های شخصیتی دیسک نیز اشتباه می‌شود.

پروفسور مارستون بنیان گذار نظریه دیسک معتقد است هیچ یک از افراد به طور کامل از یک الگوی رفتاری پیروی نمی‌کنند. به عبارتی اگرچه ممکن است یکی از الگوهای رفتاری در شخص واضح‌تر باشد اما می‌تواند یکی، دوتا و یا سه ویژگی رفتاری دیگر را نیز به میزان کمتر داشته باشد. به طور مثال اگر الگوی رفتاری شخصی S (ثبات) است به این معنی است که ویژگی ثبات در رفتار آن شخص بارزتر است و سایر فاکتورهای شخصیتی مانند

 D ،I و C نیز ممکن است به میزان کمتری در این فرد وجود داشته باشند.

تصویر کتاب

آشنایی با تست دیسک چه کمکی به ما می‌کند؟

در خلاصه کتاب مدل جهانی دیسک پروفسور مارستون عنوان شده است: اگر دقت کرده باشید، شما با بعضی افراد ارتباط خوبی برقرار می‌کنید ولی با بسیاری دیگر نمی‌توانید ارتباط موثری داشته باشید. این مسئله به این دلیل است که مدل رفتاری شما با بعضی از افراد تطابق داشته و برای آن‌ها قابل قبول است ولی همین رفتار از نظر دیگران درست و قابل قبول نیست.

طبق آنچه که گفته شد به کمک تست دیسک می‌توانید نه تنها با ویژگی‌های رفتاری خود در موقعیت‌های کاری، عمومی و شخصی بیش‌تر آشنا شوید بلکه با داشتن آگاهی کامل از خود در شرایط گوناگون به راحتی می‌توانید افراد هم فرکانس با خود را پیدا کنید، در نتیجه در ارتباطات خود کم‌تر دچار مشکل و معضل خواهید شد و احساس رضایت و آرامش بیش‌تری را نیز احساس خواهید کرد.

یکی دیگر از مزیت‌ مدل دیسک این است که پس از خواندن کتاب مدل جهانی disc و درک عمیق آن به راحتی می‌توانید ویژگی‌های رفتاری افراد گوناگون را در چند دقیقه ابتدایی برخورد اول شناسایی کنید، در نتیجه به این طریق به طور موثری می‌توانید با افراد متفاوت ارتباط برقرار کنید. برای آشنایی بیشتر با این علم علاوه بر کتاب می‌توانید در دوره دیسک نیز شرکت کنید.

 

بررسی فهرست کتاب مدل جهانی دیسک

کتاب مدل جهانی دیسک مانند هر کتاب دیگری با مقدمه و توضیحاتی کوتاه من باب کتاب آغاز می‌شود. کتاب مدل جهانی دیسک در شش فصل نوشته شده است.

در فصل اول کتاب مدل دیسک، همه الگوهای رفتاری را معرفی کرده است. در فصل دوم، سوم، چهارم و پنجم اطلاعاتی درباره درصد فراوانی، نیاز اولیه، نقاط قوت، نقاط قابل بهبود، رفتار در خانواده، رفتار در محیط کار، مشاغل مناسب و تمرینات کاربردی هر یک از چهار گروه الگوهای رفتاری عنوان کرده است.

با مطالعه فصول ۲ تا ۵ از کتاب مدل جهانی disc اطلاعات جامع و کاملی درباره خصوصیات رفتاری هر کدام از گروه‌های رفتاری D، I ،S و C به دست خواهید آورد.

در نهایت در فصل ششم کتاب مدل جهانی دیسک به نکات بسیار ارزشمندی در رابطه با دیسک اشاره شده است مانند نحوه تعامل افراد با دیسک، چگونگی ارتباط میان ۴ گروه رفتاری دیسک و همچنین سلیقه‌ها و علایق هر یک از افراد ۴ گروه الگوی رفتاری.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در فصل شش به آن اشاره می‌شود این است که آیا امکان تغییر الگوی شخصیتی و رفتاری وجود دارد یا خیر؟ پروفسور ویلیام مارستون این موضوع را به سادگی توضیح داده و اطلاعات ارزشمند و جالبی را نیز در این خصوص در اختیار مخاطبان کتاب مدل دیسک قرار داده است. برای خرید کتاب مدل دیسک می‌توانید به کتابفروشی‌های معتبر نزدیک محل سکونت‌تان مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

تصویر معرفی تست دیسک

مدل دیسک

بسیاری از مردم می‌پرسند، چرا وقتی دنبال ابزاری برای بهتر کردن رابطه و بالا بردن

ادامه

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟