بلاگ

تشخیص تست دیسک معتبر از نامعتبر

3 فاکتور مهم در تشخیص تست دیسک معتبر از نامعتبر

آنچه در این مقاله می خوانید

تشخیص خدمات معتبر از نامعتبر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ماست و بدون داشتن اطلاعات کافی، نمی‌توانیم به راحتی بهترین و معتبرترین خدمات یا نوعی کالا را تشخیص دهیم. در آزمون دیسک نیز شرایط به همین صورت است. تست‌های دیسک زیادی در سایت‌ها توسط روانشناسان، معرفی و عرضه می‌شود و مشخص نیست که کدام معتبر و کدام نامعتبر است؛ به همین خاطر با توجه به تجربه خود در زمینه ارائه معتبرترین دوره‌های این تست و آنالیز تست دیسک، قصد داریم نکات و موارد مهمی را به شما توضیح دهیم تا در انتخاب آزمون دیسک معتبر، اطلاعات کافی داشته باشید و تشخیص مدل دیسک معتبر از نامعتبر را به کمک آنالیز تست دیسک به درستی انجام دهید.

 

ابتدا بیایید به یکی از مهم‌ترین سوالاتی که کاربران با آن مواجه می‌شوند پاسخ دهیم.

دیسک رفتارشناسی است یا شخصیت شناسی؟

کاربردهای مدل دیسک بسیار است. اولین نکته‌ای که در همین ابتدا باید بدانید این است که دیسک یک نوع آزمون رفتارشناسی است نه شخصیت شناسی. برخی از وب سایت‌ها و مشاوران روانشناسی این آزمون را تست شخصیت شناسی می‌دانند و با استفاده از این موضوع مهم سعی دارند تا مخاطب بیشتری را جذب کنند. بعضی افراد این تست را با تست‌های دیگر اشتباه می‌گیرند؛ اما تفاوت تست دیسک با mbti در یک سری فاکتورهای مهم بسیار است.

دکتر مارستون یکی از رفتارشناس‌های خبره است که این تست را برای رفتار شناسی حرفه‌ای‌تر، طراحی کرده و آن را در ابعاد مختلف، توسعه داده است؛ در نتیجه هیچگاه رفتارشناسی و شخصیت شناسی را یکسان و مرتبط ندانید. شخصیت و رفتار شاید در ابعاد مختلف، مکمل یکدیگر باشند؛ اما در آنالیز تست دیسک و دوره دیسک این بعد رفتاری انسان است که هدف قرار می‌گیرد.

تصویر تشخیص تست دیسک معتبر از نامعتبر

حال بیایید قبل از تشخیص تست معتبر از نامعتبر به این سوال پاسخ دهیم؛ چرا معتبرترین تست، رفتارشناسی است نه شخصیت شناسی؟

اگر برای یکبار هم این تست را انجام داده باشید، متوجه می‌شوید که این تست براساس سه نمودار در سبک‌های مختلف یا بهتر است بگوییم در بعدهای مختلف زندگی انسان، اطلاعات و داده‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد.

 • سبک عمومی (Public)
 • سبک شخصی (personal style)
 • سبک کاری (working style)

این نمودار بر اساس موقعیت‌ها و بعدهای مختلف زندگی انسان ایجاد شده است و رفتار هر فرد در این ابعاد مشخص، نشان می‌دهد. معمولاً 90 درصد انسان‌ها در محیط‌ها و جوامع مختلف، رفتارهای متفاوتی را از خود نشان می‌دهند. در خانه دارای رفتار مشخصی هستند، در محیط کار ممکن است براساس قوانین شرکت، رفتار مشخصی داشته باشند و در خیابان نیز به همین صورت.

حال یک تست دیسک معتبر و یادگیری با مدل دیسک رفتار انسان را تحلیل و بررسی می‌کند، نه شخصیت را. معمولاً انسان‌ها بسته به نوع زندگی، کار و محیط خانوادگی، دارای یک شخصیت مشخصی هستند و نمی‌توان برای شخصیت شناسی انسان‌ها، نمودارهای مختلفی را در نظر گرفت.

همچنین تحلیل تیپ های شخصیتی دیسک به طور کامل در انجام این تست امکان پذیر است. این تست به قدری مهم است که کتابی تحت عنوان کتاب مدل جهانی دیسک برایش در نظر گرفته شده است.

ارائه گزارش کامل از رفتار فرد

یکی از مهم‌ترین و بهترین قابلیت‌های تست disc معتبر نسبت به نامعتبر، ارائه گزارش کامل از بررسی رفتاری انسان‌هاست. معمولاً بهترین و معتبرترین تست‌های دیسک در دنیا، 20 صفت رفتاری انسان را بررسی و به شما گزارش می‌دهد. همه ما معمولاً در رفتار خود، صفت‌های مختلفی داریم؛ به همین جهت تست دیسک معتبر باید با بررسی ابعاد مختلف و نمودارهای رفتار ما، 20 صفت رفتاری اصلی ما را مشخص کند.

با بررسی‌های انجام گرفته در تشخیص تست disc معتبر از نامعتبر، دیسک باید گزارش کاملی را به شما ارائه دهد و بتواند در امور زیر به شما کمک کند:

 • توسعه فردی
 • استخدام پرسنل
 • ارزیابی پرسنی
 • تیم سازی
 • توسعه سازمانی
 • برندینگ

نمایش درست اعداد روی نمودارها

همانطور که در بالا اشاره کردیم، تست دیسک معتبر نمودارهایی را به شما ارائه می‌دهد. این نمودارها صفت‌های رفتاری‌تان را با اعدادی به شما نشان می‌دهد. این اعداد در علم روانشناسی رفتاری، اهمیت بسیار بسیار بالایی دارد.

ساختار اعداد نمودار یک بازه عددی بین 0 تا 100 است. اعداد خامی که نمودار ارائه می‌دهد، می‌بایست نرمال سازی شده و بعد به شما ارائه شود. بسیاری از تست‌های نامعتبر دیسک، این اعداد را به صورت خام و بدون نرمال سازی به شما را ارائه می‌دهند. برای متوجه شدن این موضوع کافیست نگاهی به اعداد بیندازید. معمولاً اعداد اگر در یک رنج مشخص و کمتر از 10 باشند، نشان دهنده عدم نرمال سازی اعداد خام نمودار است.

نتیجه شرکت در آزمون نامعتبر چیست؟

شما تصور کنید می‌خواهید گواهینامه رانندگی دریافت کنید. اگر آزمون رانندگی شما به درستی انجام نشود، قطعاً در آینده با مشکلات جبران ناپذیری روبرو می‌شود. این تست نیز به تست خودشناسی است که می‌تواند آینده و هدف سازی شما را نشانه بگیرد.

تصویر تشخیص تست دیسک معتبر از نامعتبر

در صورتی که اطلاعات نادرست از این آزمون دریافت کنید، ممکن است به تفکری نادرست نسبت به خود یا شخص مقابل‌تان برسید.

مزیت های مدل دیسک بسیار است. این تست با گزارش جامع و معتبر می‌تواند مزیت‌های زیادی از جمله موارد زیر را برای شما داشته باشد:

 • گزارش صفات رفتاری فرد: بررسی تک تک صفات رفتاری فرد در بعدهای مختلف به گونه‌ای که شما متوجه رفتارهای درست و نادرست خود می‌شوید.
 • گزارش نقاط قوت و ضعف: این مورد به شما کمک می‌کند که رفتار خود را بهبود ببخشید و نگذارید افراد سودجو از نقاط ضعف شما سواستفاده کنند.
 • توصیه‌هایی برای بهبود رفتاری: در صورتی که این تست توسط یک تیم خبره انجام بگیرد، توصیه‌های رفتاری بعد از آن با توجه تجربه آن‌ها، می‌تواند به بهبود کیفیتی زندگی شما اثر فوق العاده‌ای بگذارد.

سخن آخر

با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم، اکنون می‌توانید بررسی کنید که کدام آزمون معتبرتر است؛ اما موضوعی که بسیار مهم است، انتخاب یک تیم خبره روانشناسی با تجربه بالا، در این زمینه است؛ در نتیجه سعی کنید تیم‌های معتبری را برای این آزمون انتخاب کنید و از نتیجه تست لذت ببرید.

مقالات مرتبط

تصویر معرفی تست دیسک

مدل دیسک

بسیاری از مردم می‌پرسند، چرا وقتی دنبال ابزاری برای بهتر کردن رابطه و بالا بردن

ادامه

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟