بلاگ

4 مزیت فوق العاده مدل رفتاری دیسک برای مدیران کسب و کارها

مدل رفتاری دیسک برای مدیران

آنچه در این مقاله می خوانید

مدیران کسب و کارها از نظر رفتاری اثر بسیار زیادی بر روی کارمندان خود می‌گذارند. زمانی که شما سرحال و با انرژی باشید، کارمندان شما نیز این انرژی مثبت را دریافت می‌کنند؛ متقابلا کم انرژی و بی حال بودن شما نیز بر روی کارمندان اثرگذار است. درک انگیزه دیگران در اطراف شما، اولین قدم برای ارتباط بهتر با آن‌ها و تحقق اهداف شماست. ما در این مقاله قصد داریم مزیت‌های مدل رفتاری دیسک برای مدیران کسب و کارها را برای شما شرح دهیم.

در حالت ایده آل، ممکن است از اعضای تیم خود بخواهید که آزمون دیسک را انجام دهند تا شما و تیم‌تان بتوانید سبک‌های مدل دیسک مختلف خود را بشناسید. این آزمون تاثیر بسیار زیادی بر روی توسعه فردی اعضای تیم در جهت رسیدن به اهداف تیمی و تحقق اهداف تک تک اعضای تیم دارد.

زمانی که تمامی کارمندان و اعضای تیم در این تست شرکت کرده باشند، می‌توانید شناخت بهتری نسبت به این افراد داشته و عملکرد بهتری را به عنوان مدیر در رفتار با این افراد داشته باشید.

 

بیایید یک مثال کوچک را بررسی کنیم:

زمانی که شما ویژگی‌های فردی مسئول فروش شرکت و تحلیل تیپ های شخصیتی دیسک را بدانید، متوجه می‌شوید که چه چیزهایی یا بهتر است بگوییم چه موضوعاتی، وی را خوشحال یا ناراحت می‌کند. حال به سادگی می‌توانید با دانستن این موضوع اثر فوق العاده‌ای بر فروش شرکت خود بگذارید. مسئول فروش زمانی که بیشتر روزها، انرژی منفی از شما دریافت کند، به مرور متوجه می‌شود که فروش شرکت با مشکل مواجه شده و عملکرد صحیحی را از این فرد مشاهده نمی‌کنید.

تصویر بررسی 4 مزیت فوق العاده مدل رفتاری دیسک برای مدیران کسب و کارها

مهم‌ترین مزایای مدل رفتاری دیسک برای مدیران

در ادامه چند ایده را بررسی می‌کنیم تا متوجه اثرگذاری مدل رفتاری دیسک برای مدیران کسب و کارها شوید.

1- انجام تست برای استخدام نیروهای جدید

بعد از اینکه مطمئن شدید تشخیص تست دیسک معتبر را به خوبی انجام دادید پیشنهاد ما به شما این است که از این آزمون به عنوان یکی از فرآیندهای استخدام در شرکت، یاد کنید و حتماً از افراد بخواهید که در این آزمون شرکت کنند و نتیجه تست را به شما ارائه دهند؛ زیرا کاربردهای مدل دیسک برای شما در جهت افزایش دانش خود نسبت به افراد مفید است. در این صورت شما قبل از شروع کار با نیرو مدنظر با رفتار وی آشنا خواهید شد و حتی متوجه می‌شوید که با رفتار کلی تیم شما سازگاری دارد یا خیر.

برخی شرکت‌ها بسته‌های شرکت در این آزمون را خریداری کرده و کارجویان را شخصاً مورد تست قرار داده و مسئولی را برای بررسی یادگیری با مدل دیسک در نظر می‌گیرند.

زمانی که بدانید کارجو جدید در زمان خستگی چه رفتاری را از خود نشان می‌دهد یا اینکه زمانی که کلافه است چه نوع رفتاری دارد، می‌توانید اقداماتی را در جهت توسعه کار تیمی و اثرگذاری رفتاری مثبت بر روی ایشان داشته باشید و این یکی از مزیت‌های مدل رفتاری دیسک برای مدیران است. اگر اهل کتابخوانی باشید می‌توانید از کتاب مدل جهانی دیسک که در حول محور همین موضوع است نیز استفاده کنید.

 

چرا این تست برای استخدام نیرو جدید مناسب است؟

تست دیسک رفتار افراد در سه نمودار رفتار طبیعی، رفتار کاری و رفتار عمومی بررسی می‌کند. دو نمودار رفتار بررسی، رفتار طبیعی و رفتار کاری، به تنهایی می‌توانند یک شاخص برای پیش بینی عالی در جهت رضایت شغلی باشند. به گفته فرانک واربرتون این دو نمودار مشخص می‌کند که افراد چه تضادهای رفتاری در زندگی شخصی و کاری خود دارند و در جهت بهبود کیفیت کاری این افراد باید چه اقداماتی انجام داد. لازم به ذکر است تفاوت تست دیسک و mbti بسیار زیاد است و پیشنهاد می‌شود که از این تست به جای تست‌های دیگر در جهت تشخیص مدل‌ها رفتاری استفاده شود.

 

2- ارائه بازخورد عملکردی افراد

یکی از مزیت‌های مدل رفتاری دیسک برای مدیران، ارائه بازخوردی از عملکرد افراد است. شاید شرکت شما معیارهای عملکرد در مورد سرعت انجام کارها یا سطح کیفیت را داشته باشد؛ اما شما ممکن است یک عضو تیم داشته باشید که کار کردن با او مشکل است. دوره آموزش دیسک دقیقا همینجا به درد شما می‌خورد. فارغ از این چالش، دوره صدور گواهینامه این تست به شما ابزار و تکنیک‌هایی را می‌دهد که می‌توانید رفتار کارکنان در محل کار خود را تغییر، تقویت، جبران یا انعطاف بخشید؛ به علاوه، داشتن دانش عمیق در مورد سبک‌‌های شخصیتی دیسک، نحوه تنظیم بازخورد را برای فرد بهبود می‌بخشد. اگر از سیستم شخصیت دیسک استفاده می‌کنید، به اشتراک گذاشتن مشخصات DISC خود با اعضای تیم به شما کمک می‌کند تا کمی با اخلاق‌تر و حرفه‌ای‌تر باشید. اعضای تیم وقتی شما را انسانی‌تر با صفات رفتاری مناسب می‌بینند، به تیم و رویه کاری شما اعتماد بیشتری می‌کنند.

تصویر مدل رفتاری دیسک برای مدیران

3- صبورتر می‌شوید!

زمانی که اطلاعات رفتاری از خود یا اعضای تیم داشته باشید، متوجه می‌شوید که چه رفتارهایی چه زمان‌هایی رخ می‌دهد و از افراد چه انتظارات رفتاری باید داشته باشید. برخی از مدیران با توجه به اطلاعاتی که از خانواده فرد، محل زندگی و… بدست می‌آورند، این نتایج را دریافت می‌کنند و انتظارات خود مخصوصاً از لحاظ فرهنگی، نسبت به دیگران تعیین می‌کنند.

اما این اطلاعات همیشه درست نیست. زمانی که شما نتیجه تست مسئول فنی شرکت خود را داشته باشید، متوجه می‌شوید که انتظار برخی رفتارها را نباید داشته باشید و متوجه می‌شوید که وی در چه زمانی، چه رفتاری را از خود نشان می‌دهد. تمام این موارد به شما در صبور بودن برای رسیدن به هدف کمک بسیاری می‌کند.

 

4- بر اساس شخصیت، افراد را تحت تاثیر قرار دهید

این مهارت رهبری و مدیریت، در بالا و پایین زنجیره کاری و همچنین برای مشتریان مفید است. این به سادگی یکی از بهترین مهارت‌های زندگی است. با استفاده از داده‌های بدست آمده از دیسک، شما در تسلط بر یادگیری و آگاهی از ترکیب‌های مختلف سبک‌های رفتاری، تدوین استراتژی برای ارائه اطلاعات و پیش بینی نیازهای مخاطبان، حرفه‌ای‌تر می‌شوید.

 

برای این مورد مثال‌های زیادی وجود دارد؛ به عنوان مثال زمانی که متوجه شوید که سرایدار شرکت انسان بسیار احساساتی است، می‌توانید این ویژگی رفتاری را در جهت بهبود کیفیت رفتار با این شخص در نظر بگیرید و بدانید که چطور درکش کنید و وی را تماماً تحت کنترل خود نگه دارید.

 

سخن آخر

تبدیل شدن به یک مشاور رفتاری معتبر به عنوان مدیر یک مجموعه مزیت ارزشمندی از مدل رفتاری دیسک برای مدیران است. فراموش نکنید که توسعه نسل بعدی رهبران در شرکت شما نیز شرح وظایف شما است. در اینجاست که گواهینامه و برنامه دیسک به شما کمک می‌کند تا به عنوان مدیر و رهبر موفق ظاهر شوید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟