بلاگ

نکات طلایی ایجاد انگیزه در یادگیری با مدل دیسک

ایجاد انگیزه در یادگیری با مدل دیسک

آنچه در این مقاله می خوانید

با آغاز فصل پاییز و شروع سال تحصیلی جدید یکی از دغدغه‌های معلمین و والدین، ایجاد انگیزه برای تشویق نوجوانان به یادگیری و علم آموزی است. معمولا کودکان و نوجوانان بعد از پایان فصل تابستان، تمام فکر و ذکرشان تفریحات تابستانی است. اینجاست که هدف هر معلم و پدر و مادری این است که بتواند انگیزه‌ای در فرزندان ایجاد کند و با استفاده از مزیت مدل دیسک برای فرزندانشان اشتیاق آن‌ها را برای رفتن به مدرسه افزایش دهند. هدف اصلی ما در این مقاله، بررسی نکاتی برای ایجاد انگیزه در یادگیری با مدل دیسک است.برای فهم بهتر آزمون دیسک و استفاده درست از آن باید با کاربردهای مدل دیسک آشنا شوید؛ زیرا با درک سبک شخصیتی دیسک دانش آموز یا فرزند خود، می‌توانید بفهمید چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در آن‌ها می‌شود و چگونه می‌توانید با آن‌ها ارتباط بهتری برقرار کنید. البته به آن شرط که از آزمون معتبری استفاده کنید؛ از این رو تشخیص تست دیسک معتبر امری مهم است.

چرا دیسک برای اساتید و معلمین مفید است؟

دوره دیسک می‌تواند برای هر قشر با هر حرفه‌ای مفید واقع شود؛ مثلا زمانی که معلمین و اساتید دانشگاه، نتیجه تست دانش آموزان و دانشجویان خود را داشته باشند، متوجه می‌شوند که با چه کسانی چه رفتاری را داشته باشند و در مجموع چه نوع آموزش‌هایی برای این افراد مناسب‌تر و بازخورد بیشتری دارد.به عنوان مثال زمانی که شما نتیجه تست دیسک دانش آموزان تنبل خود را داشته باشید، به راحتی متوجه می‌شوید که چگونه در وی انگیزه یادگیری و علم آموزی را ایجاد کنید یا اینکه از چه روشی برای آموزش آن‌ها استفاده کنید. در ادامه 5 مورد از فواید مدل دیسک برای اساتید و معلمین را برای شما لیست کرده‌ایم:

 1. شناخت بهتر افراد
 2. پیش بینی رفتار و عملکرد افراد
 3. بهبود بازخورد عملکردی افراد
 4. برخورد با افراد متناسب با رفتار آن‌ها
 5. ارائه راهکارهای شخصی سازی شده برای توسعه فردی دانشجویان و دانش آموزان

در ادامه این بخش نکات مفیدی برای استفاده از اصول سبک رفتاری DISC در کلاس درس یا محیط دانشگاه را برای شما جمع آوری کرده‌ایم. این نکات به آشنایی با ایجاد انگیزه در یادگیری با مدل دیسک و تحلیل تیپ های شخصیتی دیسک کمک شایانی می‌کند.

همچنین کتابی تحت عنوان کتاب مدل جهانی دیسک در رابطه با صفر تا صد این آزمون گردآوری شده است.

تصویر کلاس یادگیری با مدل دیسک

سبک رفتاری D؛ افرادی که عاشق چالش هستند

افراد با سبک رفتاری D سریع، با اراده قوی و قاطع هستند. آن‌ها اغلب در محیط آموزشی هدف گرا و سخت کوش هستند و به راحتی دلسرد نمی‌شوند. آن‌ها همچنین به محیط اطراف تسلط دارند و می‌توانند اقتدار و توانایی خود را به چالش بکشند و در مجموع بسیار رقابتی و مستقل‌اند. کسانی که به آن‌ها آموزش می‌دهند، بهتر است بدانند که این افراد در ابتدا سعی دارند که به دستورالعمل‌ها اهمیت ندهند.

برای ایجاد انگیزه در تیپ رفتاری D در جهت یادگیری و رشد، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آن‌ها را به چالش بکشید و با موضوعاتی سرگرمشان کنید.
 • از آن‌ها بخواهید هدفی را برای رسیدن به آن تعیین کنند.
 • بگذارید آن‌ها مستقل و انعطاف پذیر باشند تا مسائل را به تنهایی مشخص کنند.
 • دستاوردهای آن‌ها را بشناسید.
 • به آن‌ها اجازه دهید تصمیم بگیرند.

سبک رفتاری I؛ دانش آموزان در یادگیری تیمی پیشرفت می‌کنند

دانش آموز با سبک رفتاری I خلاق، بسیار دوست داشتنی و دارای انرژی بالایی هستند. در یک محیط آموزشی آن‌ها اغلب به عنوان دانش آموزان همه کاره، بازیکن با مهارت تیم و سرعتی توصیف می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند بدون تمرکز باشند و به راحتی حواس‌شان پرت شود و مجبور به صحبت شوند. کسانی که به آن‌ها آموزش می‌دهند ممکن است فکر کنند که وظایف و قوانین را به اندازه کافی جدی نمی‌گیرند و اغلب آن‌ها را به عنوان «دلقک کلاس» توصیف می‌کنند.

برای ایجاد انگیزه در تیپ رفتاری I در جهت یادگیری و رشد بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • به آن‌ها اجازه دهید به نوبت کارهای دلخواهشان را انجام دهند
 • به آن‌ها اجازه دهید انرژی خود را به درستی تخلیه کنند.
 • بگذارید آن‌ها به عنوان بخشی از یادگیری خود سرگرم کارهای متفرقه و مورد علاقه خود شوند.
 • محیط را برای این افراد، شاد و دوستانه نگه دارید.
 • همه چیز را عملی و تعاملی کنید.

سبک رفتاری S؛ دانش آموزانی که با آموزش پیشرفت می‌کنند

دانش آموزان با سبک رفتاری S افراد ملاحظه‌گر و صبوری هستند. آن‌ها اغلب، کمتر سهل انگاری می‌کنند، مسائل را خوب پیگیری می‌کنند و می‌توانند مدیران خوبی برای آینده باشند. کسانی که به آن‌ها آموزش می‌دهند، ممکن است در نگاه اول آن‌ها را بی احساس و بی روح تصور کنند البته بیشتر زمانی که آن‌ها را بیش از حد تحت فشار قرار دهند.

برای ایجاد انگیزه در تیپ رفتاری S در جهت یادگیری و رشد، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از آن‌ها بخواهید که به شما یا شخص دیگری آموزش دهند. این جریان به آن‌ها کمک می‌کند احساس مسئولیت کنند و خود نیز بهتر آموزش ببینند.
 • اطمینان حاصل کنید که آن‌ها در محیطی با دیگران هستند که از یادگیری هیجان دارند.
 • به آن‌ها کمک کنید تا به توانایی‌های خود اطمینان داشته باشند.
 • آن‌ها را به چالش بکشید تا رشد کنند؛ اما آن‌ها را مجبور نکنید.
 • محیط را ثابت و حمایتی نگه دارید.

تصویر تست دیسک

سبک رفتاری C؛ کشف دانش آموزان با پرسیدن سوالات

دانش آموز با سبک رفتاری C جزئیات گرا، تحلیلی و منطقی است. در محیط آموزشی، آن‌ها اغلب به عنوان پیروان قوانین، وظیفه شناس و دقیق توصیف می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند کارها را به تعویق بیندازند؛ چون کمال گرا بوده و انتقاد را به خوبی نمی‌پذیرند. کسانی که به آن‌ها آموزش می‌دهند ممکن است آن‌ها را انعطاف ناپذیر بدانند.

برای ایجاد انگیزه در تیپ رفتاری C در جهت یادگیری و رشد، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • بگذارید آن‌ها عمیقاً به علایق خود بپردازند.
 • کار سخت آن‌ها را ستایش کنید.
 • بگذارید آن‌ها در زمان خود مسائل را پردازش کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که آن‌ها دقیقاً می‌دانند چه چیزی از آن‌ها انتظار می‌رود.
 • به آن‌ها اجازه ایجاد سیستم‌ها و سازماندهی را بدهید.

درک این ویژگی‌های کلیدی شخصیتی و عوامل انگیزشی می‌تواند بر آموزش دانش آموزان و دانشجویان تاثیر مثبت بگذارد و در عین حال عشق به یادگیری و رشد را برای یک عمر در وجود آن‌ها نهادینه کند.

توجه داشته باشید که نتایج حاصل این تست با دیگر تست‌ها متفاوت است؛ مثلا تفاوت تست دیسک با mbti در ارزیابی نهایی نمایان می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟