کاربردهای مدل دیسک

دلیل استفاده از مدل دیسک

آنچه در این مقاله می خوانید

بسیاری از مردم می‌پرسند، چرا وقتی دنبال ابزاری برای بهتر کردن رابطه و بالا بردن مهارت‌های فردی هستند، اولین چیزی که به آن‌ها پیشنهاد می‌شود مدل دیسک است. مدل‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود روابط استفاده کنید. در ادامه مقاله به شما خواهیم گفت دلیل استفاده از مدل دیسک چیست.

این روش بسیار ساده است. شما می‌توانید چند دقیقه با شخصی کار کنید و نظرهای توسعه دهنده را مطرح کنید و این روند برای پیشرفت کاری شما بسیار موثر خواهد بود. یکی از مزیت مدل دیسک این است که شما می‌توانید افراد را در هنگام خستگی، استرس و عصبانیت درک کنید و خود را جای آن افراد بگذارید. ارزیابی‌ها به شما کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری نسبت به یکدیگر داشته باشید و فقط با مشاهده رفتار، لحن، انتخاب کلمات و تمایلات در تصمیم گیری، به یکدیگر نزدیک شوید.

با استفاده از این روش، می‌توانید افراد را واضح‌تر و با درک بالا ببینید و برای ارتباط برقرار کردن نیازی به زمان طولانی نخواهید داشت. می‌توانید به خوبی حدس بزنید که در هنگام برقراری ارتباط با دیگران، آن‌ها چه چیزی از شما می‌خواهند و همچنین به سرعت می‌توانید دیدگاه شخص دیگری را درک کنید.

این روش بسیار دقیق است؛ با استفاده از این روش می‌توانید بدون هیچ زحمتی بفهمید دیگران از شما چه چیزی می‌خواهند. تست دیسک، بسیار انعطاف پذیر است و شما می‌توانید با استفاده از این آزمون، آن را در شرایط واقعی زندگی به کار ببرید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از آموخته‌های خود تغییرات و دیدگاه‌های افراد مختلف را بیاموزید. حتی معلمان می‌توانند از دوره دیسک استفاده کنند؛ چرا که یادگیری با مدل دیسک آسان‌تر می‌شود.

به طور کلی این تست بر اساس 2 معیار و 4 دسته تقسیم می‌شود که به صورت زیر است:

 • برونگرایی – درونگرایی
 • مردم گرایی – وظیفه گرایی

هر کدام از موارد بالا ویژگی رفتاری خاص خود را دارد. با شناخت موارد بالا می‌توانیم، ارتباط بهتری با اطرافیان داشته باشیم و همه این‌ها دلیل استفاده از مدل دیسک است.

مدل دیسک چه کاربردی در محیط کار دارد؟

مواردی که در پایین ذکر می‌شود، مهم‌ترین مواردی است که از کاربردهای مدل دیسک می‌توانیم مثال بزنیم. هرچند کاربردهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند در محیط کار تاثیر بسزایی داشته باشد. باید توجه داشته باشید که قبل استفاده از مدل دیسک، نسبت به تشخیص تست دیسک معتبر آگاهی داشته باشید؛ چرا که اگر این تست معتبر نباشید تحلیل تیپ‌های شخصیتی دیسک نیز معتبر نخواهد بود.

 • استخدام افراد مناسب
 • ارتباط با مشتریان
 • قرار دادن هر فرد در جای مناسب
 • فروش
 • مذاکره
 • درک و ارتباط بهتر با همکاران
 • مدیریت جلسات
 • کوچینگ
 • برنامه توسعه فردی
 • تیم سازی

 

تصویر بررسی تست دیسک

 

حال به توضیح هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت:

1- استخدام افراد مناسب

برای اینکه فردی مناسب را استخدام کنید که کاربرد بهتری برای کسب و کار شما داشته باشد، می‌توانید از این تست استفاده کنید. فرض می‌کنیم شما به نیروی روابط عمومی نیاز دارید. شما از طریق رزومه‌ها می‌توانید با مهارت افراد آشنا شوید؛ اما نمی‌توانید ویژگی رفتاری فرد را تشخیص دهید. برای نیروی روابط عمومی، فردی درونگرا که ارتباط با دیگران برایش سخت است و یا حتی دوست ندارد، مانند سم است و باید بعد از مدتی به دنبال نیروی جدید باشید.

2- ارتباط با مشتریان

آیا تا حالا کلمه مشتری مدار بودن را شنیده‌اید؟ شما باید بعد از فروش نیز هوای مشتری را داشته باشید تا بتوانید مشتری خود را به خریدار ابدی تبدیل کنید. ارتباط با هر مشتری ممکن است سخت باشد؛ زیرا هر کاربر به یک صورت است. یکی دوست دارد از طریق ایمیل با آن ارتباط برقرار کنید، یکی دوست دارد از طریق تلفن، یکی حضوری را ترجیح می‌دهد و غیره.

با استفاده از مدل دیسک، شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی متوجه شوید مشتری شما به چه چیزی بیشتر علاقه نشان می‌دهد.

3- قرار دادن نیرو‌ها در جای مناسب

در اینجا بحث نیروی‌های قدیمی شما است. آیا به این موضوع توجه کرده‌اید که آیا از نحوه کار کردن کارمند خود راضی هستید یا نه؟

در اینجا بحثی که پیش می‌آید این است که شاید روحیه فرد به آن وظیفه‌ای که در اختیارش گذاشته شده است نمی‌خورد؛ به طور مثال کسی که روابط اجتماعی بالایی دارد و از گفت و گو با دیگران لذت می‌برد را گذاشته‌ایم مسئول انبار!

راه کار چیست؟ باید چه کاری انجام دهیم که هر فرد متناسب با روحیات خود، شغل مورد نظرش را دریافت کند؟ جواب بسیار ساده است؛ دیسک به ما تا حد زیادی کمک می‌کند و این می‌تواند دلیل استفاده از مدل دیسک باشد. بعضی از افراد از تست‌های دیگر برای شناخت شخصیت افراد استفاده می‌کنند؛ اما باید بگوییم که هر تست کاربردهای خودش را دارد. اگر نسبت به تفاوت تست دیسک و mbti آگاهی داشته باشید می‌توانید تفاوت کاربرد این تست‌ها را نیز بشناسید. کتاب مدل جهانی تست دیسک نیز می‌تواند به شما در شناخت بیشتر کاربردهای این تست کمک کند.

4- فروش

هر فردی که می‌شناسید، دارای سبک رفتاری مختص به خودش است. اگر به یک فردی که ریزبین و دقیق است بخواهید چیزی بفروشید هرگز نباید از زیبایی ظاهری محصول بگویید؛ در عوض از ویژگی‌های فنی محصول صحبت کنید و بالعکس کسی که به دنبال یک محصول زیباست نباید از ویژگی‌های فنی آن صحبت کنید.

مدل دیسک می‌تواند کمک زیادی به شما کند تا بتوانید فروش عالی داشته باشید.

5- مذاکره

شما در جلسه کاری حضور پیدا کرده‌اید، همه افراد آن جمع به دنبال حرف زدن و پرزنت کردن هستند. در اینجا سوالی که پیش می‌آید این است، چه کسی باید کار را جمع کند؟ چه کسی کار را جلو ببرد؟ دیسک می‌تواند به شما کمک کند که نسبت به دیگران شناخت پیدا کنید و افراد مناسبی را در تیم مذاکره کننده خود داشته باشید.

 

تصویر بررسی تایپ شخصیتی

6- درک و ارتباط بهتر با همکاران

می‌توان گفت یکی از دلایلی که کارمندان با یک مجموعه به مشکل می‌خورند، ناتوانی افراد در درک متقابل است؛ اما اگر با ویژگی رفتاری یک دیگر آگاه باشید، بهتر با یکدیگر کنار خواهید آمد.

7- کوچینگ و برنامه توسعه فردی

هر فردی برنامه توسعه فردی مخصوص به خود را دارد. به عنوان یک مدیر و یا نیرو منابع انسانی باید به فکر توسعه افراد سازمان باشد. باید این را بدانید که هر کسی چه نیازی دارد و در چه حال و هوایی قرار دارد. نمی‌توانیم به کسی که روابط خوبی دارد مدام تذکر دهیم که ارتباط بهتری بگیرید؛ زیرا خود او می‌داند چگونه ارتباط برقرار کند. با توجه به شناخت کافی که از او داریم می‌توانیم برنامه منحصر به فردی به او پیشنهاد دهیم.

8- تیم سازی

تیم خوب و عالی تیمی است که همه نوع فردی در خود داشته باشد. هر سازمانی نیازمند مدیر عالی و کاربلد است و همچنین به کسی نیاز است که بتواند بهترین ایده‌ها را با دیگران در میان بگذارد یا فردی که کارها را سروسامان دهد و همچین فردی که بتواند جزئیات را یادداشت کند و با دقت بسیار بتواند آن را آنالیز کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟