تصویر کتاب کاریزما

بهترین کتاب های فن بیان

آنچه در این مقاله می خوانید

مهارت فن بیان و سخنوری چیزی نیست که به‌تازگی مد شده باشد. بر‌خلاف تصور بعضی‌ها که فکر می‌کنند در سال‌های اخیر آدم‌ها برای به کرسی نشاندن حرف‌هایشان، خوب صحبت کردن را می‌آموزند، اهمیت نفوذ کلام از همان روزهای اول که بشر توانایی تکلم را آموخت، احساس شد. اولین کتابی که به جزئیات در مورد سخنرانی و آموزش فن بیان پرداخته است، به ۴۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. خواندن کتاب‌های فن بیان در کنار انجام تمرینات عملی فن بیان، در بهبود کیفیت سخن گفتن بسیار تاثیر دارند.

 

تاریخچه کتاب های فن بیان و سخنوری

بیشتر تکنیک‌های نفوذ کلام، به ارسطو، فیلسوف یونانی قرن سوم برمی‌گردد. تاریخ انقضای آموزش‌های ارسطو، نگذشته است و سخنرانان مشهوری مانند جان اف کندی و مارتین لوتر کینگ هم از تکنیک‌های مشابهی برای افزایش نفوذ کلام خود استفاده کرده‌اند. نکات تقویت فن بیان فیلسوف قرن سوم پیش از میلاد، هنوز هم قدیمی نشده‌اند و کاربرد دارند. کتاب خواندن یکی از بهترین راه‌های تقویت فن بیان است. مطالعه کتاب، علاوه بر اینکه دایره واژگان تان را گسترش می‌دهد، نوع جمله‌بندی و صحبت کردن درست را هم به شما آموزش خواهد داد. تمرین نکات بیان شده در کتاب و به‌کارگیری تکنیک‌های آموزش داده شده،در تقویت فن بیان و مهارت سخنوری بسیار موثر است و شما می‌توانید از این تمرین‌ها در حوزه‌های گوناگون استفاده کنید که کاربردی‌ترین آن فن بیان در بازاریابی است. 

تصویر کتاب آیین سخنرانی

معرفی بهترین کتاب‌ها برای تقویت فن بیان

کتاب خواندن علاوه بر این که دایره واژگان تان را بسیار گسترش می‌دهد، نوع جمله‌بندی و صحبت کردن درست را هم به شما آموزش خواهد داد. مخصوصا اگر این کتاب، یک کتاب تخصصی برای فن بیان باشد. وقتی شما می‌خواهید با پرداخت هزینه و اختصاص زمان برای افزایش مهارت فن بیان خود وقت بگذارید، باید کتابی را انتخاب کنید که بیشترین خروجی را از آن بگیرید. کتابی که به زبانی ساده و راحت و ارائه تمرینات عملی، کاربردی، نه‌تنها خود شما، بلکه افرادی که با شما نیز در ارتباط هستند، متوجه افزایش مهارت فن بیان شما بشوند. برای معرفی کتاب جهت افزایش مهارت فن بیان، به سراغ چند کتاب می‌رویم:

 

کتاب فن بیان را قورت بده!

اولین کتاب جهت تقویت مهارت فن بیان به قلم مجتبی مصطفایی، مدرس فن بیان و مدیر مجموعه گام برتر نوشته شده است. کتاب فن بیان را قورت بده یکی از کاملترین و بهترین کتاب‌ها برای تقویت این مهارت در وجود ماست. اگر شما هیچ نقطه‌ای از فن بیان ندانید و هوش کلامی بسیار پایینی داشته باشید، می‌توانید با مطالعه و تمرین تکنیک‌های بیان شده در این کتاب، فن بیان خود را به طور حیرت‌انگیزی افزایش دهید. کتاب فن بیان را قورت بده از اهمیت فن بیان گرفته تا زبان بدن و تکنیک‌های جذاب صحبت کردن، برای شما سخن گفته است. این کتاب در ۱۲ فصل، اهمیت فن بیان، ترس از سخنرانی، افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن، روش‌های صحبت کردن جذاب، اصول متقاعدسازی، تکنیک‌های حاضر جوابی را بیان کرده است. پس از آن به مهارت های صداسازی، بداهه گویی، داستان گویی جذاب، هنر طنز گویی، قدرت کلمات و زبان بدن پرداخته شده است.

 

کتاب حرف بزن تا برنده شوی!

معروف ترین کتاب آموزش فن بیان کتاب برایان تریسی است. کتابی که با عنوان قدرت بیان هم معروف است. با توجه به گفته‌های نویسنده، کتاب می‌تواند فن بیان و سخنرانی شما را تا حد زیادی تقویت کند‌ برایان تریسی در این کتاب که در ۱۲ فصل به نگارش درآورده است، خواننده را متقاعد می‌کند تا گام به گام با تکنیک‌ها و تمرین‌هایی که معرفی شده است، پیش برود و به همان نتایجی که می‌خواهد برسد. خواننده پس از مطالعه این کتاب علاوه بر این که طرز صحبت کردنش به شدت تغییر می‌کند، تکنیک‌هایی یاد می‌گیرد که بتواند با استفاده از آن‌ها، روی ذهن دیگران هم تاثیر بگذارد و در واقع آن‌ها را به خوبی متقاعد کند. برخی از مهمترین سرفصل‌های کتاب حرف بزن تا برنده شوی را معرفی خواهیم کرد.

  • در صحبت‌های خود مدام از پیروزی صحبت کنید.
  • اصل مهم متقاعدسازی
  • روش‌های برنامه ریزی و آمادگی برای صحبت کردن
  • راه های تقویت اعتماد به نفس در سخنرانی چگونه با صحبت‌های خود روی دیگران تاثیر بگذاریم؟
  • چگونه سخنرانی خود را با قدرت آغاز کنیم؟ روش‌های تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان مهمترین ویژگی‌های سخنرانان حرفه‌ای

 

بهترین کتاب های تقویت فن بیان کدامند؟

تا اینجا یک کتاب از نویسنده ایرانی و یک کتاب از نویسنده مشهور جهان معرفی کردیم. در ادامه به معرفی چند کتاب دیگر می‌پردازیم. در صورت لزوم در مورد برخی کتاب‌ها شرح مختصری می‌آوریم.

 

کتاب آیین سخنرانی از دیل کارنگی

کتاب کارنگی درباره نحوه سخنرانی و ارائه مطلب در برابر جمع، یک کتاب کلاسیک بین کتاب‌های محبوب تمام افراد جهان است. بسیاری از سخنران‌های معروف جهان آن را خوانده‌اند. دیل کارنگی در مجموعه کتب آیین دیل کارنگی، به آموزش مهارت‌های اجتماعی گوناگون پرداخته است. کتاب آیین سخنرانی از دیدگاه روان‌شناسی، ارتباطات بین افراد را مورد بررسی قرار داده و نویسنده در این اثر با زبانی ساده و گیرا به مخاطبان خود می‌آموزد که چطور می‌توان با مهارت در سخن گفتن به شکل اصولی و دقیق به موفقیت رسید.

 

چند جمله عمیق و تاثیرگذار زیر را بخوانید:

«بدترین زمان برای فکر کردن درباره چیزی که می‌خواهید بگویید لحظه‌ای است که در حال گفتن آن هستید.»

«وقتی در حال حرف زدن با یک غریبه هستید، مکالمه باید به سادگی پیش برود. به این معنی که معمولاً مسیر با مقاومت کمتر را دنبال کنید.»

این‌ها جملات برگزیده‌ای از کتاب دقیقا از چه بگویید تا حرف‌تان را گوش کنند؟ نوشته فیل جونز هستند.

تصویر کتاب حرف بزن تا برنده شوی

کتاب دقیقا از چه بگویید تا حرف‌تان را گوش کنند؟

این کتاب راهنمایی است کاربردی با مثال ها و کلمات کلیدی موثر برای کسانی که می‌خواهند بر روی اطرافیان خود تاثیر گذار باشند و نفوذ بیشتری بگذارند رشد و توسعه فردی و افزایش مهارتهای ارتباطی از اهداف اصلی فیل جونز برای نوشتن این کتاب بوده است.

 

کتاب افسانه کاریزما، هنر جذاب بودن

نویسنده کتاب اسم اثر خود را افسانه کاریزما گذاشته است. به این دلیل که برخلاف تصور خیلی‌ها، هیچکس با فن بیان خوب به دنیا نیامده و به دست آوردن کاریزما یک مهارت است‌ همه ما می‌توانیم کاریزماتیک شویم. برای این کار، تمرین کردن لازم است. کتاب افسانه کاریزما دوستانه بودن در صحبت و رفتار را می‌آموزد. این ویژگی یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های افراد کاریزماتیک است.

 

کتاب فن بیان

اولین کتاب تالیفی به صورت فارسی برای هنرمندان و علاقه مندان به هنر بازیگری است‌. تمرینات فن بیان این کتاب می‌تواند در پیشرفت مهارت‌های کلامی شما نیز موثر باشد. در لیست کتاب های نویسنده شهیر جهان، برایان تریسی، کتاب‌های خارق‌العاده‌ای در زمینه خودباوری، فکرتان را تغییر دهید، قورباغه ات را قورت بده و نیز بهترین کتاب‌ها برای تقویت فن بیان وجود دارد‌ برخی از بهترین کتاب‌های جهان در خصوص تقویت مهارت‌های فن بیان را می‌توانید دانلود کنید.

 

کتاب‌های ایرانی و خارجی فن بیان

مهمترین ویژگی کتاب‌های فن بیان ایرانی این است که به زبان فارسی نوشته شده‌اند‌؛ به همین دلیل هم محتوای آنها شاید برای ما بیشتر حائز اهمیت باشد‌ مطالعه تمام این کتاب‌ها چه از نویسندگان ایرانی و چه خارجی باعث تقویت هوش کلامی شما خواهد شد.

 

کتاب آموزش فن بیان اثر احمد حلت

این کتاب از مشهور ترین کتب فن بیان به زبان فارسی است که نویسنده آن رئیس بنیاد سخنرانان حرفه‌ای ایران هم هست‌ دکتر احمد حلت یکی از پرطرفدارترین مجلات ایران را مدیریت می‌کند. دکتر حلت در این کتاب اصول سخنرانی و صحبت کردن در جمع را به ما آموزش می‌دهد.

کتاب فن بیان، تمرین‌های عملی از رضا شیرمرز یکی از بهترین کتاب فن بیان و سخنوری کتاب رضا شیرمرز است این کتاب ترجمه کتاب فن بیان از اونجلین مترلینگ است. ویژگی این کتاب این است که برای عموم مردم جامعه نوشته شده است. چند عنوان کتاب از نویسندگان خارجی در زمینه تقویت فن بیان، را می‌بینیم:

  • سخنرانی های تد اثر کریس اندرسون
  • به زبان تد نوشته کارماین گالو
  • جادوی بداهه گویی آندری سدنیف
  • بدون ترس سخنرانی کن اثر مایک آکر
  • هنر سخنرانی استفان ای. لوکاس

 

فن بیان، راز مهارت ارتباط مؤثر با دیگران

اگر بخواهیم راز اصلی هنر ارتباط برقرار کردن با دیگران را بدانیم، باید بگوییم همه چیز به رساندن پیام مربوط می‌شود. مدیران کسب و کارها به ارتباطات اهمیت بسیاری می‌دهند. تسلط بر آنچه لازم است بگویید و چگونگی بیان آن، فاکتورهای مهمی در اصل ارتباط به شمار می روند شیوه صحبت کردن یکی از عناصر ارتباط کلامی مهم و سرنوشت ساز است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟