تصویر دمنوش

چه چیزی صدا را صاف می‌کند؟

آنچه در این مقاله می خوانید

یکی از سازهایی که به عنوان ساز طبیعی شناخته می‌شود و در بدن انسان‌ها قرار دارد، صدا است. شما می‌توانید با انجام تمریناتی صدای خود را پرورش دهید و به باز شدن صدا و صاف شدن صدا کمک کنید. این تمرینات شامل تکنیک‌ها و ترفندهایی است که به وسیله آن‌ها شما می‌توانید صدای خود را باز و صاف کنید و این موارد به شما در مدیریت اضطراب و استرس در جمع کمک می‌کند.

لازم است توجه داشته باشید که عوامل مختلفی مانند وضعیت چانه شما، جایگاه سر و همچنین حرکات بدن شما می‌تواند بر چگونگی صدای شما تأثیر بگذارد. در این مطلب سعی داریم به چگونگی باز شدن صدا و همچنین صاف شدن آن بپردازیم.

 

برای باز شدن صدا چه چیزی بخوریم؟

خوردن برخی غذاها و خوراکی‌ها باعث باز شدن گرفتگی صدا می‌شود و خوردن برخی از غذاها باعث گرفتگی صدا می‌شود؛ بنابراین توجه به این موضوع که برای باز شدن صدا چه چیزی بخوریم یکی از موضوعات بسیار مهم است و افرادی که فعالیت‌هایی در زمینه فن بیان و سخنوری دارند باید به آن توجه داشته باشند تا دچار گرفتگی صدا نشوند. یکی از داروهایی که به باز شدن صدا کمک بسیار زیادی می‌کند، داروهای سنتی هستند.

این داروها مانند لعاب دانه سیب یا لعاب دانه بِه، کمک زیادی به بازشدن صدا گرفتگی می‌کند. 

تصویر سیب و دانه به

یکی از داروهای دیگری که نقش مهمی را در باز شدن صدا ایفا می‌کند، داروی روتارین است. این دارو یک داروی گیاهی است که به برطرف شدن التهاب و صاف شدن صدا کمک بسیار زیادی می‌کند. این دارو مانند لعاب دانه به، بسیار روی باز شدن صدا مؤثر است. شما می‌توانید این دارو را پس از مراجعه به پزشک و تحت نظر او تهیه کنید.

 

برای باز شدن صدا چه چیزهایی نخوریم؟

لازم است در کنار این موضوع که برای صاف شدن صدا چه چیزی بخوریم، به این نکته بپردازیم که چه چیزهایی باعث گرفتگی صدا می‌شوند، تا با رعایت آن‌ها به باز شدن صدا کمک کنیم. عدم مصرف الکل می‌تواند یکی از نکاتی باشد که برای باز شدن صدا باید به آن توجه کنید. لازم است برای استفاده از نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه از نمونه غیر الکلی آن استفاده کنید.

استفاده از نوشابه‌های الکلی می‌تواند باعث گرفتگی صدای شما شود؛ از این رو بهتر است از مصرف آن‌ها خودداری کنید. کافئین یکی از موادی است که به تحریک گلو کمک می‌کند؛ بنابراین برای صاف شدن صدا لازم است از مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه که حاوی کافئین هستند خودداری کنید.

 

چه چیزی صدا را صاف می‌کند؟

اگر دچار گرفتگی صدا شده‌اید و به دنبال این موضوع هستید که چه چیزی صدا را صاف می‌کند، لازم است بگوییم که برای باز شدن صدا، بهتر است ابتدا به حنجره خود استراحت دهید؛ این موضوع به تقویت حنجره و تارهای صوتی نیز کمک می‌کند. استراحت دادن به حنجره به معنی این است که مدتی را به هیچ عنوان صحبت نکنید و اگر قصد صحبت کردن دارید باید توجه داشته باشید که به آرامی صحبت کنید تا فشار زیادی به تارهای صوتی شما وارد نشود.

تصویر صاف کردن صدا

نوشیدن آب می‌تواند تا اندازه بسیار زیادی به باز شدن صدا شما کمک کند؛ بنابراین لازم است که نوشیدن آب را جدی بگیرید؛ زیرا تاثیر بسیار زیادی در باز شدن صدا دارد. باید توجه داشته باشید که برای باز شدن صدا لازم است روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید؛ همچنین می‌توانید در کنار آب از آب جوش هم استفاده کنید؛ زیرا به نرم شدن و صاف شدن صدا کمک بسیار زیادی می‌کند.

همچنین شما می‌توانید برای باز شدن صدای خود از دوش آب گرم یا بخور استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از دستگاه بخور و تهویه هوای اتاق خریداری کنید تا گلوی شما را به طور مداوم مرطوب نگه دارد.

 

پیشگیری از گرفتگی صدا و باز شدن صدا

برای پیشگیری از گرفتگی صدا لازم است بدانید که برای صاف شدن صدا چه چیزی خوب است تا با مصرف آن‌ها از ایجاد گرفتگی در صدای خود جلوگیری کنید. لازم است که قبل از انجام سخنرانی حتماً تمرین کنید و به اصطلاح صدای خود را گرم کنید؛ افزون بر این از مصرف موارد یا انجام اعمالی که باعث ایجاد تحریک در گلو می‌شود خودداری کنید؛ برای مثال دود سیگار یکی از عواملی است که باعث ایجاد تحریک گلو و حنجره شما می‌شود و باعث می‌شود تا گرفتگی صدا ایجاد شود.

همچنین یکی دیگر از راه‌های پیشگیری از گرفتگی صدا، جلوگیری از صاف کردن صدا است. صاف کردن صدا باعث ایجاد آسیب در تارهای صوتی می‌شود؛ بنابراین برای این موضوع که چه چیزی صدا را صاف می‌کند، لازم است بگوییم که به جای صاف کردن صدا می‌توانید از آب استفاده کنید؛ زیرا نوشیدن آب باعث می‌شود تا گلوی شما نرم شود و به باز شدن صدای شما کمک بسیار زیادی می‌کند.

تصویر گرفتگی صدا

باز شدن صدا و علت گرفتگی

برای دانستن این موضوع که برای صاف شدن صدا چه چیزی خوب است لازم است که به علت گرفتگی صدا توجه داشته باشیم. یکی از دلایلی که معمولاً باعث گرفتگی صدا در افراد می‌شود برگشت اسید معده به مری و گلو در شب است؛ این عامل باعث می‌شود تا به راحتی گلو دچار گرفتگی شود. وجود این علت را می‌توانید از طریق بوی بد دهان خود متوجه شوید.

برای جلوگیری از برگشت اسید معده به مری و گلو می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از داروهایی که او برای شما تجویز می‌کند از برگشت اسید معده جلوگیری کنید و از این طریق باعث باز شدن صدای خود شوید؛ همچنین جیغ زدن و بلند صحبت کردن می‌تواند یکی دیگر از دلایل گرفتگی صدا باشد.

زمانی که شما جیغ می‌زنید احساس گرفتگی در گلو می‌کنید؛ بنابراین برای باز شدن صدا در صورتی که علت گرفتگی صدا، صدای بلند یا جیغ زدن باشد، لازم است که به صدای خود استراحت دهید یا به‌صورت آرام و پچ‌پچ صحبت کنید تا به تارهای صوتی گلو فشار کمتری وارد شود.

جمع بندی

باز شدن صدا یکی از مشکلات شایعی است که اغلب افرادی که فعالیت‌هایی در زمینه سخنوری و فن بیان دارند، با آن روبه‌رو هستند؛ بنابراین دانستن این موضوع که برای صاف شدن صدا چه چیزی خوب است بسیار اهمیت دارد.

در این مطلب سعی کردیم به باز شدن صدا و صاف شدن آن بپردازیم تا شما به راحتی بتوانید پس از ایجاد گرفتگی در صدای خود آن را صاف کنید و سپس به فعالیت تقویت فن بیان بپردازید. لازم است توجه داشته باشید که همه افرادی که دچار گرفتگی صدا می‌شوند می‌توانند با رعایت این نکات به باز شدن صدا خود کمک کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟