بلاگ

سیستم فروش چیست؟ | 5 مزیت استفاده از سیستم فروش

تصویر کارشناسان فروش در جلسه

آنچه در این مقاله می خوانید

با پیشرفت علم و ظهور فناوری‌های نوین، فرآیند فروش و بازاریابی نیز با تغییرات چشمگیری روبرو بوده است. به زبان ساده‌تر، فروش دیگر مانند گذشته دشوار نیست و روند پیگیری مشتریان، نحوه ارتباط با آن‌ها و نوع ارائه خدمات، ساده‌تر از گذشته است. یکی از مهم‌ترین عناصر نوظهور، سیستم‌های فروش هستند. شاید برایتان سوال است که سیستم فروش چیست و چه کمکی به روند بازاریابی می‌کند. با ما در مدیران سنتر همراه باشید تا شما را بیشتر با سیستم فروش اشنا کنیم. 

یک سیستم مدیریت فروش موثر می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند تا به اهداف بلندمدت خود برسد و یا از آن فراتر رود. این سیستم همکاری بین نمایندگان فروش را تقویت و فعالیت‌های مشترک آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. با استفاده از سیستم مدیریت فروش یا CRM، می‌توانید کار تیمی را بهبود ببخشید، وظایف پیش پا افتاده مدیر را کاهش دهید و در نهایت ساده‌‌تر به اهداف پیش بینی شده فروش خود، برسید.

از کجا باید شروع کنیم؟

در این مقاله، به بررسی مزایای مدیریت فروش و معرفی موثرترین سیستم‌های فروش در صنعت خواهیم پرداخت و به شما می‌گوییم چگونه سیستم مدیریت فروش به تیم شما کمک می‌کند تا روند بازاریابی تیم و ارائه خدمات را بهبود بخشید. ابتدا باید با مفهوم مدیریت فروش آشنا شوید.

 

منظور از مدیریت فروش چیست؟

مدیریت فروش، فرآیند هماهنگ کردن فروشندگان در سازمان شما برای کار در جهت یک هدف مشترک است. مدیریت فروش شامل طراحی و اجرای استراتژی‌هایی است که به تیم فروش شما کمک می‌کند تا بهتر به اهداف درآمدی شرکت برسند و حتی از آن، فراتر روند.

اهداف ممکن است بین سازمان‌ها متفاوت باشد، اما سیستم‌های مدیریت فروش اغلب بر رشد، سود و افزایش حجم فروش تمرکز می‌کنند.

تصویر Digital marketing

منظور از سیستم فروش چیست؟

سیستم مدیریت فروش بستری است که به تیم فروش کمک می‌کند تا ساده‌تر از قبل و بدون داشتن چالش‌هایی پیچیده به اهداف خود برسد. مدیران بازاریابی می‌توانند از این پلتفرم برای تحلیل و بررسی داده‌ها، کاهش وظایف مدیر و پیدا کردن سرنخ‌ها در راستای بهبود روند فروش استفاده کنند. فرایند کلی سیستم‌های فروش بدین شکل است که اطلاعات مشتری را در سیستم وارد می‌کنید و سیستم با پردازش‌هایی، در فرآیند فروش تیم کمک ویژه‌ای به مدیران می‌کند.

ما در انتهای این مقاله لیستی از بهترین و پرکاربردترین سیستم‌های فروش حال حاضر را به شما ارائه می‌کنیم.

 

5 مزیت مهم استفاده از سیستم‌های فروش

قطعا تا اینجای کار به پاسخ سوال سیستم فروش چیست، رسیده‌اید و متوجه شدید که این سیستم چرا می‌تواند برای تیم‌های بازاریابی کاربردی و مفید واقع شود؛ اما ما برای اینکه به درک بهتری از سیستم فروش برسید، 5 مزیت مهم آن بررسی می‌کنیم.

 

صرفه جویی در زمان

با استفاده از یک پلتفرم مدیریت فروش، می‌توانید تمام داده‌های مشتری خود را سازماندهی کنید تا برای هر عضوی از تیم شما به راحتی قابل دسترسی باشد و بدین شکل فرآیند فروش خود را ساده کنید. این پلتفرم می‌تواند داده‌ها را تجزیه و تحلیل کند و نمودارهایی را با اطلاعات مرتبط ایجاد کند.

 

بهبود کیفیت کار تیمی

سیستم‌های مدیریت فروش بر روی کار تمامی بخش‌های شرکت اثرگذار است. همه افراد می‌توانند به اطلاعات اشتراک گذاری شده شرکت در زمان واقعی از طریق پلت فرم دسترسی داشته باشند. این امر در برخی نتایج نشان داده است که نه تنها در زمان شما صرفه جویی می‌کند، بلکه دیگر نیاز به جلسات متعدد برای بررسی رفتار کاربران، ارائه روند فروش و… نخواهید داشت.

برخی شرکت‌های برند، دسترسی به سیستم فروش را به مدیران ارشد بخش‌های مختلف می‌دهند تا با داده‌های بدست آمده از نمودارهای سیستم، برنامه‌ها و نقشه راه خود را تعیین کنند و حتی در پی بهبود این روند باشند.

 

عدم نیاز به نیروی اضافی

برخی از شرکت‌ها برای بررسی اطلاعات مشتریان و وارد کردن آن در سیستم، افرادی استخدام می‌کنند. با ورود سیستم فروش به صنعت بازاریابی، نیازی به داشتن نیروی اضافی و هزینه کردن برای آن‌ها، نخواهید داشت. کافیست یک سیستم فروش ویژه و کاربردی تهیه کرده و پردازش، ورود اطلاعات، دسته بندی مشتریان و… به آن بسپارید.

تصویر نمودار رشد فروش

قدم به سوی فراتر از اهداف فروش

در نهایت، مدیران فروش از این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند تا در مسیر اهداف درآمدی خود بهتر قدم بردارد. این پلتفرم‌ها به تیم‌های فروش کمک می‌کنند تا فرآیند فروش خود را بهینه کنند و فرصت‌‌های با ارزشی که به قراردادها و فروش‌های موفق منجر می‌شود، بیشتر شود. مدیران فروش می‌توانند با سازماندهی تیم‌های خود و ردیابی داده‌های مناسب، از این پلتفرم‌ها انتظار داشته باشند که به تیم‌هایشان کمک کنند تا نه تنها به اهدافشان برسند، بلکه از آن چیزی که انتظار می‌رود، فراتر روند.

 

18 سیستم فروش کاربردی در سال 2021

حال که به خوبی با سیستم‌های فروش آشنا شدید، می‌خواهیم در ادامه 9 سیستم فروش ایرانی و 9 سیستم فروش خارجی را به شما معرفی کنیم:

1. نرم افزار فروش و مشتریان فرداد

2. نرم افزار فاکتور آسان

3. نرم افزار مدیریت فروش ویتایگر

4. نرم‌افزار صدور فاکتور آسانا

5. نرم افزار فروش پندار سیستم

6. نرم افزار دسیما

7. نرم افزار بازاریابی نوین

8. نرم افزار مدیریت مشتری و فروش رادیکال

9.نرم افزار فروش و بازاریابی Dynamics NAV

10. نرم افزار مدیریت بازاریابی و پخش مویرگی پیشرو

11. سیستم مدیریت فروش HubSpot

12. سیستم مدیریت فروش Pipedrive

13. سیستم مدیریت فروش Freshsales

14. سیستم مدیریت فروش Zoho CRM

15. سیستم مدیریت فروش Teamgate

16. سیستم مدیریت فروش Nimble

17. سیستم مدیریت فروش Insightly

18. سیستم مدیریت فروش Keap

نتیجه گیری

با توجه به پیشرفت صنعت بازاریابی یکی از مواردی که می‌تواند به بهبود روند فروش تیم شما کمک کند، سیستم‌های فروش CRM هستند. این ابزارهای قابلیت‌های زیادی داشته و همواره توسط برندهای برتر در حال استفاده است. در صورتی که قصد دارید تحولی در فرآیند فروش و ارتباط با مشتری خود، ایجاد کنید، تسویه ما به شما، بهره مندی از سیستم‌های مدیریت فروش است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟