آموزش مدیریت بازاریابی

تصویر آموزش مدیریت بازاریابی

آنچه در این مقاله می خوانید

آموزش مدیریت بازاریابی مانند دیگر حوزه‌های مدیریتی، کار دشواری است و باید با در نظر گرفتن قواعد، اصول و برنامه ریزی‌های استراتژیک، انجام شود. البته هنوز برای برخی از افراد سوال است که منظور از مدیریت بازاریابی چیست؟ آیا هر تیم بازاریاب، به یک مدیر نیاز دارد؟ یک مدیر بازاریاب در تیم فروش، چه وظایفی دارد؟ این‌ها سوالاتی است که بیشتر افراد مشغول در این حوزه با آن روبرو هستند. مدیریت بازاریابی یا به اصطلاح  Marketing MBA به عنوان یکی از رشته‌های نوظهور در دنیای کسب و کارهای نوین، اکنون جز پرطرفدارترین‌ها محسوب می‌شود و برخی عقیده دارند که درآمدزایی این رشته نسبت به دیگر رشته‌ها، بسیار بهتر و بیشتر است.

مدیران سنتر در این مقاله قصد دارد نکات و موارد مهمی را در قالب آموزش مدیریت و بازاریابی برای شما شرح دهد. این محتوا نگاه شما را به دنیای بازاریابی تغییر خواهد داد.

 

هدف از آموزش مدیریت بازاریابی چیست؟

اولین موضوعی که باید در راستای آموزش مدیریت بازاریابی پیشرفته بدانید، مفهوم این عبارت است. مدیریت بازاریابی راهی برای کشف فرصت‌های سودآور و استفاده از این فرصت‌ها برای جلب رضایت مشتریان است. بسیاری از مدیران، این رشته کاری را مصرف کننده محور می‌دانند. بنابراین، مدیر بازاریابی باید خدماتی را که رضایت مشتری و مخاطب هدف را برآورده می‌کند، در مقابل خدمات بلا استفاده پیدا کنند و در انتها برای بهبود شرایط فروش و سودآوری بیشتر، برنامه ریزی کنند.

حال برای اینکه بهتر با این موضوع آشنا شوید، بهتر است ادامه این مطلب را بخوانید:

{مدیریت بازاریابی فرآیندی است از کنترل جنبه‌های بازاریابی، تعیین اهداف یک شرکت، سازماندهی گام به گام برنامه‌ها، تصمیم گیری برای شرکت و اجرای آن‌ها برای به دست آوردن حداکثر گردش مالی با برآوردن خواسته‌های مصرف کنندگان انجام می‌شود.}

 

فردی که مدیر بازاریابی است باید مطالعه دقیقی برای این موضوع داشته باشد و به طور کلی با توجه به شرایط موجود راه حل‌ها و راهکارهایی را برای بهبود وضعیت بازاریابی و فروش شرکت ارائه کند که این موضوع امکان پذیر نیست مگر با آموزش درست مدیریت بازاریابی؛ حال این آموزش‌ها می‌تواند آموزش مجازی مدیریت بازاریابی باشد یا حضوری. در نتیجه نمی‌توان به طور دقیق سلسله مراتب کاری خاصی برای مدیران بازاریاب در نظر گرفت.

به گفته کارشناسان وب سایت insta gantt پایه و اساس در آموزش مدیریت بازاریابی بر 4 اصل زیر استوار است:

  1. محصول
  2. مکان
  3. قیمت
  4. تبلیغات

این 4 اصل تعیین کننده تمام برنامه‌ها و استراتژی‌های فروش یک مجموعه است.

تصویر روند آموزش مدیریت بازاریابی

در روند آموزش مدیریت بازاریابی پیشرفته چه مباحثی را باید یاد گرفت؟

با نگاهی ساده به این موضوع متوجه خواهید شد که هدف مدیران بازاریابی، هدف اصلی آن مجموعه است. مدیران بازاریابی در تلاش هستند که شرایطی را برای افزایش فروش، رسیدن به سودهای بزرگ و کاهش ضررهای مالی ایجاد کنند، اما به طور کلی اهداف اساسی و مهم از آموزش مدیریت بازاریابی عبارتند از:

 

جذب مشتریان جدید

هدف مهم یادگیری مدیریت بازاریابی جذب مشتریان جدید برای افزایش فروش محصولات است. استراتژی‌های مختلفی برای اطمینان از جذب حداکثری مشتریان به محصولات شرکت وجود دارد، تبلیغات در کانال‌های تلویزیونی یا شبکه‌های اجتماعی، روزنامه‌ها و ترتیب دادن یک تیم فروش که محصولات را به درستی به کاربران و مشتریان ارائه دهند از جمله این استراتژی‌ها هستند. 

البته در دنیای کنونی، بازاریابی دیجیتال حرف اول را می‌زند و اکنون اکثر تیم‌های بازاریابی از این فرصت طلایی بالاترین بهره را می‌برند. برخی از مهم‌ترین تکنیک‌های جذب مشتری که مدیران بازاریاب، از آن بهره مند می‌شوند عبارتند از:

  1. جذب مشتری به وسیله شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام
  2. ارائه خدمات رایگان
  3. برگزاری رویداد و همایش
  4. وب سایت فروش و خدمات آنلاین
  5. تبلیغات بنری سطح شهر
  6. SEO و جذب مشتری به وسیله قرار گرفتن در نتایج اول گوگل

 

رفع نیازهای مشتریان

یکی دیگر از اهداف مهم آموزش مدیریت بازاریابی، ایجاد مهارت در راضی نگه داشتن مشتریانی است که برای مدت طولانی از محصولات شرکت استفاده می‌کنند (به این مشتری‌ها اصطلاحا مشتری وفادار می‌گویند) به همین دلیل کیفیت اهمیت زیادی دارد؛ اما جدای از این، خدمات خوب مانند عرضه به موقع محصولات و پاسخگویی به موقع نیز بر روی روحیات مشتری اثرگذار است.

به طور کلی بیشتر مشتریان شما برای رفع نیاز خود، از محصولات و خدمات‌تان بهره مند می‌شوند. مدیر باید راه‌های پیدا کردن نیازهای مشتریان را بداند و هدف اصلی فروش شرکت را رفع نیاز این افراد، در نظر بگیرد.

تصویر تدریس مدیریت بازاریابی

سودآوری

فروش و بازاریابی بدون سود، هیچ کسب و کاری را سرپا نگه نمی‌دارد. سود فروش ستون فقرات یک شرکت است. کسب سود برای رشد، تنوع بخشیدن به یک کسب و کار و همچنین حفظ آن ضروری است. برای این منظور یک شرکت باید بداند مدیریت بازار چیست؟ و چگونه می‌توان به این اهداف بازار دست پیدا کرد؟ تیم مدیریت یک شرکت با سرگرم کردن مشتریان قدیمی و قابل اعتماد خود و جذب مشتری جدید و کسب حداکثر سود برای رشد روز افزون، بازاریابی را در مسیر خود نگه می‌دارد. 

 

به حداکثر رساندن سهم بازار

یکی دیگر از اهداف آموزش مدیریت و بازاریابی یادگیری کسب حداکثر سهم بازاریابی است. برای این منظور شرکت‌ها از ابزارها و آموزش‌های مجازی و حضوری مدیریت بازاریابی مختلفی استفاده می‌کنند تا با مقایسه اقتصاد بازار، محصولات خود را به حداکثر فروش برسانند. گاهی اوقات، شرکت‌ها برای جذب مشتری تخفیف‌هایی ارائه می‌دهند. تمامی این موارد باید با این هدف ارائه شود که ما بتوانیم وجه تمایزهای زیادی نسبت به دیگر رقبا داشته باشیم.

همین جریان باعث می‌شود که مشتری برای استفاده از خدمات و محصولات شما، اقدام کند.

 

برندینگ و مشهور شدن

همه کسب و کارها با هدف شهرت و برندینگ اهدافی را در نظر دارند و اقداماتی را در این راستا، انجام می‌دهند. هدف مدیر بازاریاب یا بهتر است بگوییم وظیفه مدیران بازاریاب نیز همین است. آن‌ها باید تلاش کنند تا شرکت در مسیر مشخصی رشد پیدا کند و تبدیل به برندی برتر در حوزه کاری خود شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟