تصویر یک سخنرانی در جمع

سخنرانی در جمع

آنچه در این مقاله می خوانید

خیلی از افراد آرزو دارند بتوانند به خوبی در جمع سخنرانی کنند و این مسئله برای آن‌ها یک دغدغه‎ اصلی است.  افراد زیادی دوست دارند در جمع صحبت کنند و به این کار علاقه‎ زیادی دارند؛ اما برخی از افراد به هیچ عنوان اشتیاقی به موضوع ندارند و ترجیح می‎دهند تا در جلسات و گردهمایی‎ها صحبت نکنند؛ اما با تجربه‎هایی که بدست آورده‎اند، متوجه شده‎اند راه فراری برای این مسئله وجود ندارد؛ به همین دلیل تمرین و یادگیری این مسئله را باید جدی بگیرند تا بتوانند این مهارت صحبت در جمع را کسب کنند.

نصویر سخنرانی در جمع

هنر سخنرانی در جمع

مهارت سخنرانی در جمع یک هنر است و فردی که این توانایی را دارد، می‎تواند به شیوه‎ای ساده و موثر با مردم صحبت کند. شما با یادگیری و تمرین، مهارت‎های لازم برای فن بیان عالی را کسب می‎کنید و به شیوه‎ای تاثیرگذار با مخاطبان خود گفتگو کرده و آن‌ها را متقاعد می‎کنید. خصوصا اگر قرار است برای جمعیتی صحبت کنید یا از صحبت کردن در جمع واهمه دارید، هنر سخنرانی در جمع را یاد بگیرید. برای آموزش سخنرانی می‌توانید از دوره‎ فن بیان نیز کمک بگیرید.

 

نحوه شروع سخنرانی در جلسات

کسانی که سخنرانی‎های بسیاری انجام داده‎اند، می‌دانند که بخش اول سخنرانی، بسیار مهم است. در این زمان مخاطبان تصمیم می‎گیرند آیا به ادامه صحبت‎های شما گوش دهند یا نه؛ به همین دلیل باید به این زمان حیاتی در هنگام سخنرانی اهمیت بیشتری داد. برای شروع سخنرانی باید به دو نکته دقت زیادی کرد. به ویژه افراد تازه کار باید بیشتر حواس‌شان به این نکات باشد.

 1. در ابتدای سخنرانی ترس و استرس زیادی ایجاد می‎شود و به همین دلیل کنترل جلسه در زمان‎های اولیه کار سختی است.
 2. دقایق اولیه سخنرانی مورد قضاوت قرار می‎گیرید و با شنیدن چند جمله‎ اولیه شما مخاطبان در‎می‌یابند که چقدر سخنرانی شما برای آن‌ها مفید و موثر است.

 

روش‌های مثبت شروع سخنرانی

یکی از مبحث‎های مهمی که هر فرد قبل از سخنرانی به آن فکر می‎کند، گام اول سخنرانی و نحوه شروع یک سخنرانی است که باید چطور انجام شود. شاید شما برای آماده شدن زمان سخنرانی تنها به جمع‎آوری محتوا توجه دارید و یا فقط به تمرین سخنرانی می‎پردازید، حتی به جملات ابتدایی سخنرانی خود فکر می‎کنید. این روش‎ها به تنهایی باعث نمی‎شوند شما سخنوری خوبی داشته باشید. برای نمونه چند پیشنهاد را مطرح می‎کنیم.

 • ابتدا به پایان سخنرانی توجه کنیم.

 پیشنهادی که به عنوان راه حل مناسب برای اولین گام سخنرانی وجود دارد این است که ابتدا از پایان شروع کنیم. یعنی با خود مرور کنیم، می‎خواهیم در پایان سخنرانی چه تاثیری بر روی مخاطبان خود داشته‎باشیم. با این روش مشخص می‎شود چه مطالبی در سخنرانی ما باید وجود داشته‎باشد و چه مطالبی باید حذف شود. هدف از برگزاری سخنرانی برای هر کسی متفاوت است. اگر هدف شما از این سخنرانی روشن باشد، می توانید محتوا‎ی بهتری را آماده کنید؛ به عنوان مثال برخی می‎خواهند در مخاطبان خود احساس اعتماد به نفس ایجاد کنند یا اعتماد افراد را به خود جلب کنند. بعضی نیز قصدشان این است که فروش محصولات خود را بالا ببرند. متاسفانه خیلی از سخنران‎ها به این نکته توجه نمی‎کنند که می‌خواهند در مخاطبان خود چه احساسی را به وجود آورند.

 • داستان تعریف کنیم.

راه حل دیگری برای شروع سخنرانی وجود دارد که  خیلی از افراد در زمان ابتدای سخنرانی انجام می‎دهند استفاده از داستان، خاطره‎ شخصی و یا یک روایت از یک اتفاق جالب برای شروع می‎تواند به عنوان پیشنهاد، خوب باشد. معمولا افراد با شنیدن داستان موضوعات را بیشتر پیگیری می‎کنند و توجه بیشتری به صحبت‎های سخنران دارد.

 • استفاده از ارقام و مطالب جالب

صحبت کردن درباره‎ اعداد و ارقام برای شنوندگان جذاب است. اگر در متن سخنرانی خود اطلاعاتی در زمینه‎های تحقیقات آماری وجود داشته‎باشد، افراد به سخنرانی شما اهمیت بیشتری می دهند. با این کار سخنرانی شما قوی‎تر خواهد بود. به جز استفاده از اعداد موارد دیگری نیز وجود دارد که برای جلب توجه شنوندگان می‎توانید از آن‌ها بهره بگیرید. 

 

روش‌های منفی شروع سخنرانی

اگر می‎خواهید سخنرانی خود را بد شروع کنید، کافی است مانند اکثر سخنران‎ها عمل کنید.

در ادامه به بعضی از شروع‎های منفی در سخنرانی می‎پردازیم.

 1. عذرخواهی کردن

اگر در زمان ابتدای سخنرانی از مخاطبین عذرخواهی کنید احساس خوبی به آن‌ها نمی‎دهید. حتی اگر به مکان مورد نظر دیر رسیده‎اید، بهتر است بجای پوزش از روش‎های دیگری استفاده کنید. هدیه دادن یکی از تکنیک‎هایی است  که شما می‎توانید برای جبران اشتباهات استفاده کنید. یکی از تکنیک‎های فن‎بیان در بازاریابی می‎تواند توصیه شود، هدیه یکی از محصولات شما برای این موارد است.

 1. سپاس‎گذاری کردن کلیشه‎‎ای

برخی از سخنران‎ها در زمان اولیه سخنرانی شروع به تشکر کنند. با این کار دقایق اولیه را از بین می‌برند. برای قدردانی بهتر است. در زمان‎های وسط سخنرانی این کار را انجام دهید.

 1. تعریف لطیفه

زمان ابتدای سخنرانی وقت مناسبی برای تعریف لطیفه نیست. اگر شما این کار را انجام دهید شوندگان ممکن است جا بخورند.همان‎طور که گفته شد، دقایق ابتدایی سخنرانی، زمان مهمی برای ارتباط برقرار کردن مخاطبان با شماست؛ اما اگر شما را عنوان طنزپرداز می‎شناسند، فرق می‌کند و افراد برای شنیدن جک و لطیفه آمده‎اند.

 1. سوال کردن

سوال کردن یکی از متد‎هایی است که برخی از سخنران‎ها استفاده می‎کنند؛ اما به عنوان یک راه حل مناسب برای ابتدای سخنرانی اصلا توصیه نمی‎شود. این مسئله به مخاطبان شما بستگی دارد. در صورتی که شنوندگان انرژی زیادی نداشته ‎باشند، با سوال کردن توان زیادی از شما گرفته ‎می‌شود و اگر مخاطبین راحت باشند، احتمال دارد شما را مسخره کنند و روند سخنرانی از دست شما خارج شود.

تصویر یک سخنور در جمع

تمرین سخنرانی در جمع

تمرینات زیادی برای کسب این مهارت جد دارد. اگر این تمرینات را انجام دهید، این توانایی را بدست بیاورید که چطور در جمع سخنرانی کنید. روش‎هایی که در این زمینه وجود دارد متد‎های سختی نیستند و به راحتی از عهده این کار بر می‎آیید. به چند مورد از تکنیک‎های موثر در این حوزه اشاره می‎کنیم.

 • مشخص کردن موضوع سخنرانی

با همراهی دوستان‎تان در دورهمی‎های صمیمی می‎توانید یک موضوع را برای سخنرانی انتخاب کنید. سپس کلمات کلیدی این حوزه را انتخاب کنید و استفاده از 5 کلمه‎ مهم در محتوای سخنرانی را ممنوع کنید. اگر دوستان شما برای انجام این تمرین علاقه‎ای ندارند، شما می‌توانید خودتان این کار را انجام داده و صدای خود را ضبط کنید.

 • کامل کردن محتوای ناقص

یک صفحه از یک کتاب را به دلخواه باز کنید و 3 کلمه از این برگه را انتخاب کنید. سپس با این کلمات جمله دیگری بنویسید. دفعات بعدی کلمات بیشتری را انتخاب کنید. با انجام این تکنیک متن یک پاراگراف را می‎خوانید و پاراگراف بعدی را به سلیقه‎ی خود می‎نویسید.

 •       کم کردن قطعیت در جمله

درباره‎ یک موضوع در قالب یک جمله نظر خود را بنویسید. سپس تا رسیدن به اندازه‎ی یک پاراگراف از قطعیت جمله‎ خود کم کنید. عادت به این کار باعث می‎شود تسلی کلامی شما افزایش پیدا کند و ایرادات سخنرانی شما کمتر شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟