تصویر فن بیان در تدریس

فن بیان در تدریس

آنچه در این مقاله می خوانید

شاید این اصطلاح را شنیده باشید که برخی موارد از نان شب نیز واجب ‌رند، در این مقاله قرار است بگوییم چرا فن بیان در تدریس از نان شب هم واجب‌تر است.

فن بیان در تدریس برای معلمان و اساتید یعنی تمام آن چیزی که باید داشته باشند. یک معلم در مقطع ابتدایی یا یک استاد که روزانه با صدها دانشجو در ارتباط است اگر فن بیان کافی نداشته باشد قطعا نه تنها موفق نخواهد شد، بلکه حتی ارتباطی استاندارد و صحیح نیز نخواهد داشت.

مدیران سنتر به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه‌هایی که سال‌ها در زمینه توسعه فردی و رهبری فعالیت دارد، با برگزاری دوره فن بیان و سخنوری صفر تا صد آنچه برای فن بیان در تدریس نیاز دارید را تامین می‌کند.

پس از گذراندن این دوره و انجام تمرینات عملی فن بیان خود را برای یک شروع قدرتمند و موفقیت بیشتر آماده کنید.

در ادامه هر آنچه برای فن بیان در تدریس نیاز دارید را مرور می‌کنیم.

 

8 تمرین برای تقویت فن بیان در تدریس

تصویر فن بیان معلم

  • شفاف و واضح صحبت کنید

زیر لب یا تند تند صحبت نکنید، هدف شما از تدریس آموزش برخی مطالب به افراد است و این هدف میسر نمی‌شود مگر با بیانی شمرده و گزیده.

اولین نکته برای تقویت فن بیان در تدریس واضح صحبت کردن است. دانش آموزان و دانشجویان شما تا نتوانند کلام شما را درک کنند چگونه باید منظور یا مفهوم پشت آن را متوجه شوند؟

کلامی که با صدای رسا همراه باشد نشان از تسلط و اعتماد به نفس کافی است. رسا صحبت کردن و شمرده شمرده کلمات را ادا کردن به فهم بهتر مطالب، یادگیری بیشتر و به خاطر سپاری آن‌ها کمک می‌کند.

  • نه خیلی آرام و نه خیلی با سرعت صحبت کنید.

بیش از حد آرام صحبت کردن حوصله دانش آموزی ا دانش آموز را سر می‌برد و حس خستگی و خواب آلودگی را به فرد منتقل می کند و این موضوع باعث میشود تا علاقه‌ای به شنیدن صحبت‌های شما نداشته باشند.

در مقابل اساتیدی هستند که بسیار سریع صحبت می‌کنند. اینگونه نیز افراد به سختی متوجه بطن کلام می‌شوند؛ زیرا تا سعی می‌کنند به قسمتی از بحث توجه کنند بخش دیگری را از دست می‌دهند؛ در نتیجه شمرده شمرده و قابل درک صحبت 

 

  • تکه کلام خاصی نداشته باشید.

داشتن تکه کلام نشان از ضعف در فن بیان است.  استفاده بیش از حد از کلمات نوعی تکه کلام محسوب می‌شود که ضمن تاثیر گذاری پایین جذابیت کلام را نیز کاهش می‌دهد و نشان از عدم تسلط کافی بر موضوع است.

سعی کنید این کلمات را از ادبیات خود حذف کنید تا یک گام به تقویت فن بیان در تدریس نزدیک‌تر شوید.

 

  • لحن سرد و بی روحی نداشته باشید.

در کلام خود حس و انگیزه را بگنجانید. کلامی که صرفا از سر وظیفه ادا شود و احساسات خاصی پشت آن نباشد تاثیر گذاری کافی را ندارد.

از قدیم گفته شده آنچه از دل برآید بر دل نشینید؛ پس صرفا کلمات و جملات را حفظ نکنید تا فقط ارائه دهید؛ بلکه حس مثبت و تاثیر گذاری را نیز چاشنی آن کنید.

 

  • ابهت و کاریزماتیک بودن را در  کلام خود بگنجانید

اگر می‌خواهید در چشم شاگردان و دانشجویان خود یک معلم یا استاد خوب و کاریزماتیک باشید باید این عناصر را به کلام خود بیفزایید. کلام کاریزماتیک محبوبیت بیشتری را به همراه دارد. قدرت و نفوذی که در کلام شما نهفته است، می‌تواند افراد را تشویق و ترغیب کند؛ پس حتما این گزینه را در نظر داشته باشید. 

 

 

  • به کلمات و مطالب مسلط باشید

اگر مطلبی که قرار است ارائه شود را فراموش نکنید، ضمن ارائه آن تپق نزنید، رسا صحبت کنید و تمرین کافی داشته باشید یعنی به مطالب مسلط هستید و این مورد می‌تواند در فن بیان شما تاثیر بسزایی داشته باشد. تسلط کافی بر موضوع مخاطب را به جذب می‌کند تا به کلمه؛ کلمه محتوای شما گوش دهد.

از طرفی این موضوع برای شما اعتماد به نفس بیشتری را به همراه خواهد داشت؛ پس آن را در راستای کار خود قرار دهید.

تصویر فن بیان در هنگام تدریس

  • خلاصه و کامل صحبت کنید

عده‌ای تصور می‌کنند خلاصه صحبت کردن با کامل بودن در تناقض است. درحالیکه شما می‌توانید اصل مطلب را بدون مقدمه چینی و حاشیه پردازی عنوان کنید. اینگونه نه تنها حوصله طرف مقابل سر نمی رود بلکه مطلب را به بهترین صورت درک می‌کند؛ در نتیجه خوب است از همین لحظه تمرین کنید تا بتوانید خلاصه؛ اما کامل صحبت کنید.

 

  • در کلام خود انرژی و حس خوب را منتقل کنید.

با انتقال انرژی و حال خوب مخاطب را جذب خواهید کرد تا انتهای مطلب همراه شما باشد و تاثیر پیام شما را درک کند.

وجود انرژی در فن بیان می‌تواند علاوه بر تاثیرات بسیاری که برای دانش آموزان و دانشجویان به همراه دارد؛ حس و حال شخص شما را نیز تغییر خواهد داد.

مواردی که نامبرده شد قطعا نکات محدودی بود و حتما فاکتورهای بیشتری در زمینه فن بیان در تدریس وجود دارد که با مطالعه بهترین کتاب‌های فن بیان به آن‌ها دست خواهید یافت.

در انتها به عنوان نکته پایانی یادآوری می‌کنیم که مدیران سنتر برای اینکه تجربیات بهختری در زمینه تدریس داشته باشید هر آنچه در چنته دارد را ارائه خواهد داد، تنها کافیست ما نیز راغب باشید و تلاش کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟