چهار اصل مهم بازاریابی چیست؟

تصویر marketing

آنچه در این مقاله می خوانید

متد‌های کسب و کار‌ها به استراتژی بازاریابی وابسته است. برای موفقیت در حوزه کسب و کار باید بازاریاب توانایی جذب مشتریان هدف را داشته باشد. بازاریاب این وظیفه را دارد که تصمیمات بسیار مهم را برای موفقیت کسب و کار بگیرد؛ از این رو برای رسیدن به استراتژی مورد نظر باید چهار اصل مهم بازاریابی رو به خاطر بسپارید تا بتوانید به آن موفقیتی که مد نظرتان است برسید. علاوه بر آشنایی با مراحل بازاریابی لازم است که اصول مهم این مبحث را هم خوب بدانید. در ادامه با مدیران سنتر همراه باشید تا شما را با این 4 اصل مهم آشنا کنیم.

 

تخصص؛ اولین اصل مهم در بازاریابی و فروش

تخصص اولین اصل در موفقیت است. تخصص به معنی تمرکز و تلاش برای یک محصول و مشتری در حوزه خاص فناوری و یا نیرو‌های محرک برای به موفقیت رسیدن کسب و کار به شمار می‌آید. برای حرفه‌ای‌تر شدن می‌توانید محصول خاصی را انتخاب کنید و اطلاعات بسیار خوبی را در آن حوزه بدست آوردید. در این صورت است که شما تخصص در آن محصول را بدست آورده‌اید. همچنین می‌توانید خدمات ویژه‌ای را به مشتریان ارائه بدهید؛ مانند تخفیف و قیمت مناسب‌تر تا بدین گونه از دیگر رقبا بتوانید پیشی بگیرید.

 

تخصص در اصول بازاریابی چه کارایی دارد؟

به طور مثال فروشگاه والمارت را در نظر بگیرید. ایده آن این بود که محصولات خوب را با قیمت مناسب روانه بازار کند تا مصرف کنندگان در آمریکا و اطراف آن بتوانند به آسانی محصول مورد نیاز خود را خریداری کنند.

شاید شما بخواهید در یک حوزه تخصصی بازار هدف را در دست بگیرید. این بازار هدف می‌تواند محله، استان، منطقه و یا سطح کشور باشد. برای پیشرفت باید بر روی تخصص در آن حوزه تمرکز کنید. تخصصی که رقبا شما آن را نداشته باشند.

تصویر بازاریابی

تمایز؛ دومین اصل مهم در بازاریابی و فروش

این اصل می‌تواند دلیلی اصلی موفقیت یا شکست در حوزه کاری شما را رقم بزند. تمایز جایی است که خود را از همه کسب و کار و شرکت‌هایی که سعی دارند محصولات مشابه شما را روانه بازار کنند جدا کنید. تصور کنید تمام افرادی که در حوزه کاری شما هستند به یک باره ناپدید می‌شوند و شما تنها فردی هستندی که می‌توانید محصول یا خدمات را به مشتری هدف خود ارائه کنید. فکر می‌کنید میزان سود و فروش محصول شما چقدر سود خواهد داشت. این موضوع می‌تواند یک دلیل برای سود آوری کسب و کار شما باشد و این بی نظیر است. حال باید ببینیم چگونه محصول را به شکل متفاوت روانه بازار کنیم.

 

چگونه تمایز در اصول بازاریابی را بکار ببریم؟

ما از چند طریق می‌توانیم محصول را بطور متمایز به فروش برسانیم. در ادامه این مطلب متداول‌ترین روش را به شما می‌گوییم.

 

عملکرد و کیفیت محصول

یک محصول با کیفیت همیشه می‌تواند از محصولات مشابه خود متمایز باشد. این یک اصل در بازاریابی فروش است. لازم به ذکر است که بازاریابی انواع مختلفی دارد و شما باید بر اساس نوع کسب و کار خود نوع بازاریابی را انتخاب کنید. از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین آن ‌ها می‌توان به بازاریابی شبکه‌ای اشاره کرد.

 

ویژگی‌های محصول

ویژگی‌های متفاوت محصول نیز می‌تواند، موجب تفاوت آن شود؛ مانند ترکیبات ارگانیک، شکل و اندازه مناسب می‌تواند آن‌ها را متفاوت از محصولات هم رده‌اش کند.

 

کانال‌هایی برای توزیع

شما می‌توانید محصولات خود ارسال رایگان برایش در نظر بگیرد. این می‌تواند یک ویژگی منحصر به فرد باشد. این ویژگی اگر ثابت باشد در جذب مشتری به شما کمک زیادی می‌کند. در غیر این صورت می‌توانید هزینه ثابتی را برای آن در نظر بگیرید.

 

مکان

مکان کسب وکار‌ها مثل شعبه‌های محلی، استانی و… می‌تواند باعث تفاوت شود.

 

قیمت

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در این موضوع قیمت است. هر گروه در هر حوزه‌ای یک قیمت را پایه‌ قرار می‌دهند. این را در نظر داشت باشید که اگر شما جنسی را ارزان‌تر از بقیه رقبا ارائه بدهید، دلیلی برای متفاوت بودن شما نیست؛ زیرا ممکن است کیفیت و ماندگاری اجناس مهم‌تر از قیمت آن باشد.

 

قابل اطمینان

اطمینان دادن اینگونه است که شما باید در یک بازه زمانی مشخص این اطمینان را به مشتری خود بدهید که محصول شما خراب نمی‌شود؛ در غیر اینصورت، اگر محصول شما خراب شود مشتریان اعتماد خود را از دست می‌دهند و ترجیح می‌دهند از رقبای شما خرید کنند.

 

پیچیدگی

پیچیدگی استفاده از یک محصول می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل در تمایز آن باشد. به ویژه اگر کسب و کار‌های شما در حوزه صنعت و فناوری باشد.

 

خدمات پس از فروش

این می‌تواند مهر تایید بر ویژگی تمایز بزند؛ زیرا هستند افرادی که به خدمات پس فروش محصولی که تهیه می‌کنند اهمیت ویژه ای می‌دهند. اگر شما بتوانید خدمات پس از فروش محصول خود را تقویت کنید چند گام جلوتر از باقی رقبا خواهید بود. 

تصویر 4 اصل بازاریابی

بخش بندی؛ سومین اصل مهم در بازاریابی و فروش

بسیاری از افرادی که در حوزه بازاریابی کار می‌کنند، این عقیده را دارند بازاریابی در آینده به بخش‌های متفاوتی تقسیم خواهد شد. بیشتر کسب و کار‌ها میلیارد‌ها دلار صرف حوزه بازاریابی خود می‌کند. بخشی از این پولی که هر ساله صرف بازاریابی می‌شود به مشتریان نسبت داده می‌شود. این به شناخت مشتریان بسیار کمک کرده است.

شما در این بخش باید به دنبال این باشید که چه چیزی باعث می‌شود مشتری به سمت شما جذب شود.

در قدم اول باید به ویژگی جمعیت شناسی بپردازید. سن، جنسیت، درآمد، تحصیلات و شغل می‌تواند برای این شناخت کافی باشد.

 

تمرکز؛ چهارمین اصل مهم در بازاریابی و فروش

تمرکز چهارمین اصل از استراتژی بازاریابی است. شما می‌توانید با شفاف سازی دقیق حوزه کاری خود تمایز و بخش بندی رو قرار دهید.

شما به طور کامل می‌دانید چه چیز‌های را ارائه می‌دهید. دلیل این که دیگران از رقبای شما خرید می‌کنند؛ اما از شما نه را باید به طور کامل بررسی کنید.

در مرحله بدی باید بر روی مشتریان خود تمرکز کنید تا بتوانید بر روی مشتریان خود تمرکز کنید. باید به دنبال این باشید که بهترین روش برای تبلیغ و جذب مشتریان چه می‌تواند باشد. یک برنامه جامع و کامل همراه با شناخت کامل مشتریان می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود و شما بتوانید با بخش بندی مناسب محصول خود را برای رقبا منحصر به فرد کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟