تصویر گرافیکی از زبان بدن در روابط

زبان بدن در روابط

آنچه در این مقاله می خوانید

زبان بدن یکی از مهم‌ترین و بهترین توانایی‌هایی است که بخشی از آن ذاتی و بخشی دیگر اکتسابی است و شما می‌توانید به کمک آن معنا و مفهوم بیشتری از روابط خود درک کنید و یا مفاهیم عمیق‌تری را به افراد القا کنید.

بهره‌گیری از زبان بدن در مذاکره و روابط مزایا و کاربردهای بسیاری دارد؛ به عنوان مثال شما می‌توانید سطح  اعتماد و صداقت را در رابطه معین کنید، دروغ یا ریاکاری را درک کنید و نتیجه روابط خود را پیش بینی کنید.

با توجه به اهمیت زبان بدن در روابط فردی تصمیم گرفتیم در این مقاله به صورت کاملا این موضوع را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم.

زبان بدن در روابط عاشقانه، سیاسی و تجاری متفاوت است و المان‌های متفاوتی دارد که در ادامه بیشتر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اگر مایلید با جزئیات این حوزه آشنا شوید، خوب است مقالاتی که در حوزه زبان بدن دست‌ها و سایر موضوعات مرتبط با این حوزه نگارش شده است را مطالعه کنید. 

تصویر زبان بدن در روابط عاشقانه

زبان بدن در روابط عاشقانه

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در ارتباطات عاشقانه می‌تواند رمز و رازهای بسیاری را برای شما نمایان کند توجه به زبان بدن است.

درک زبان بدن در روابط عاشقانه به شما کمک می‌کند تا به صورت غیرکلامی و صرفا با توجه به حرکات چشم، دست‌ها،  و بدن سیگنال‌هایی را برای فرد مقابل ارسال کنید و موضوع  مورد نظر را منتقل کنید.

درک زبان بدن در روابط عاشقانه به شما کمک می‌کند که ارتباط نزدیک‌تری با طرف مقابل‌تان برقرار کنید و بدون اینکه کلمه‌ای را به زبان بیاورید ورای کلمات و مفاهیم را درک کنید.

برای اینکه تمایلات درونی همسر خود را درک کنید نیاز است که به حرکات بدن او توجه بیشتری داشته باشید. مدیران سنتر در این حوزه مقاله‌ای جامع در مورد زبان بدن در زنان تولید کرده است که می‌توانید با مراجعه به سایت آن را مطالعه کنید.

 

نگاه کردن: ارتباط چشمی نشان از علاقه طرفین است؛ ضمن اینکه می‌تواند ناراحتی، چالش‌ها، حساسیت‌ها و سایر مفاهیم را نیز منتقل کند.

اگر فرد مقابل نگاه خود را از شما می‌دزد احتمالا بی حوصله یا خسته است یا اینکه از شما ناراحت است.

حالت بدن:

اگر ضمن صحبت به سمت شما متمایل می‌شود و یا اگر پاهایش را روی هم انداخته و جهت پاها به سمت شما متمایل است نشان از علاقه وی به شماست.

اگر همسر شما ضمن صحبت دست خود را در جیب خود  قرار داده و دست دیگرش را روی دیوار به صورت حائل قرار داده سعی دارد فضایی حمایتگرانه برای شما ایجاد کند.

تصویر زبان بدن در روابط سیاسی

زبان بدن در روابط سیاسی

روابط سیاسی یکی از مهم‌ترین نوع رابطه است که می‌تواند سرنوشت یک سرزمین را مشخص کند. با توجه به حرکات طرفین مذاکره می‌توانید حرکت بعدی آن‌ها یا قصد و نیت آن‌ها را پیش بینی کنید.

در روابط سیاسی باید به چه نکاتی توجه ویژه داشته باشیم؟

 

باز کردن دکمه کت: این حرکت می‌تواند ناشی از ایجاد صمیمیت در روابط باشد. بروز این حرکت در روابط سیاسی نشان دهنده این موضوع است که امکان توافق، عقد قرارداد یا ایجاد روابط حسنه وجود دارد.

 

انداختن پاها روی یکدیگر: اگر طرفین مذاکره یا یک طرف مذاکره پاهای خود را روی یکدیگر قرار دهند؛ بدین معنی است که مذاکره وارد فاز جدیدی  شده است. 

اگر انداختن پاها همراه با قرارگیری دست‌ها زیر بغل باشد بدین معنی است که از تفاهم فاصله گرفته‌اید و حالت تدافعی در تیم مقابل ایجاد شده است.

 

کشید دست به چانه یا ریش:

این رفتار زمانی که فرد در حال تصمیم گیری است بروز می‌یابد. این رفتار نشان دهنده تمرکز، عمق تفکر و ارزیابی است.

 

برداشتن عینک:

برداشتن عینک می‌تواند معنایی همچون طفره رفتن داشته باشد. اگر فرد به آرامی عینک خود را برداشته و مشغول تمیز کردن آن می‌شود احتمالا مشغول بررسی موقعیت خود و ارزیابی و بررسی شرایط است.

 

ضرب گرفتن روی میز:

اگر چنین حرکتی را از طرفین  مذاکره دیدید یعنی روند مذاکره خسته کننده، کسالت آور و یکنواخت است. در صورت مشاهده چنین حالتی بهتر است که مابقی مذاکره را به زمان دیگری موکول کنید.

چنانچه مواردی که در ادامه نام برده می‌شود را مشاهده کردید به ادامه آن مذاکره امیدی نداشته باشید.

  • تماس چشمی محدود
  • تکان دادن سریع سر به منظور تایید
  • لمس پشت گردن
  • نگاه به سقف و آسمان

تصویر زبان بدن در روابط تجاری

زبان بدن در روابط تجاری

زبان بدن در روابط تجاری نقش موثری دارد. با در نظر داشتن زبان بدن می‌توانید قراردادهای بزرگ و سودآور بدست آورید و روابطی پرسود داشته باشید. برای یک قرار تجاری بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • سرتان را بالا نگه دارید.
  • شانه ها را عقب دهید.
  • سینه تان را ستبر کنید.
  • شکمتان را داخل بکشید.
  • ارتباط چشمی مداوم را فراموش نکنید.

اینکه قوز داشته باشید و با شانه‌هایی افتاده یک قرار کاری را آغاز کنید به طرف مقابل القا می‌کنید که به خودتان مطمئن نیستید.

صاف ایستادن این پیام را به طرف مقابل ارسال می‌کنید که باید به شما احترام بگذارند و در مقابل شما بایستند.

ایستادن استاندارد نشان دهنده اصالت، اقتدار و اعتماد به نفس شماست.

در انتها به عنوان نکته پایانی یادآوری می‌کنیم که با آموختن استانداردهای زبان بدن می‌توانید تاثیرگذاری بیشتری روی اطرافیان و مخاطبان خود داشته باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟