تصویر گرافیکی از زبان بدن

چند نمونه زبان بدن

آنچه در این مقاله می خوانید

زبان بدن نوعی ارتباط غیر کلامی است که در آن فرد با استفاده از حالات بدن، چشم‌ها، دست‌ها و غیره آنچه در نظر دارد را به مخاطب القا می‌کند.

معنا و مفهوم که ورای زبان بدن پنهان شده است بسیار وسیع‌تر و حقیقی‌تر از آن چیزی است که به زبان می‌آوریم. گاهی شاید به زبان عنوان کنیم که حالمان خوب است؛ اما حالات چهره، زبان بدن دست ها، چشم‌ها و شانه‌هایمان غم درونی‌مان را فاش خواهد کرد؛ پس شما با استفاده از زبان بدن می‌توانید به مفاهیمی عمیق و حقیقی پی ببرید؛  به همین دلیل تصمیم گرفتیم با ارائه چند نمونه از زبان بدن این مفهوم را برای شما ملموس‌تر کنیم.

مدیران سنتر با توجه به اهمیت این موضوع چندین مقاله در مورد زبان بدن در زنان و سایر موضوعات مربوط به این حوزه تولید کرده است تا بتوانید با جزئیات این حوزه آشنا شوید.

 

چرا آشنایی با چند نمونه از زبان بدن اهمیت دارد؟

آنچه از طریق زبان بدن به افراد منتقل می‌شود حقیقی‌‌کنید همان پیام و منظور اصلی تان است؛ همچنین نوع زبان بدن شما و حرکاتتان به مخاطب القا می کند که آیا از برقراری ارتباط رضایت دارید یا خیر و یا برای فرد مقابل ارزش قائل هستید یا نه.

اگر زبان بدن و گفتارتان با هم هماهنگ باشد نوعی صداقت و اعتماد در ارتباطات جاری می‌شود که می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد؛ مثلا اگر بازاریاب هستید قطعا فروش اتفاق می‌افتد و یا در روابط عاطفی، اعتماد شکل می‌گیرد.

در مقابل نیز اگر زبان بدن و رفتار شما با هم هماهنگ نباشد نتایجی همچون عدم اعتماد، تنش و آشفتگی ایجاد خواهد شد.

در ادامه با بیان کردن چند نمونه از زبان بدن که بسیار کاربردی و موثر است در می‌یابید که در نظر داشتن این نکات تا چه حد می‌تواند بر ذهن مخاطب تاثیر بگذارد.

تصویر انواع زبان بدن

معرفی مثال‌هایی کاربردی از زبان بدن

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم زبان بدن یا همان body language همان حالات چهره و بدن است که حاوی پیام‌هایی ضمنی است.

در ادامه چند مورد از کاربردی‌ترین مواردی که خوب است در نظر داشته باشید را معرفی می‌کنیم.

 

کشیدن گوش:

مشاهده این نوع زبان بدن در مذاکره، هنگام تصمیم گیری و یا تردید در تصمیم گیری بسیار مشهده شده است. معمولا افراد هنگامی که در هنگام تصمیم گیری احساس ناتوانی می‌کنند و یا تردید دارند این حرکت را از خود بروز می‌دهند.

 

گرفتن ریش یا چانه:

بروز این سبک از زبان بدن نشان دهنده تفکر عمیق است. گرفتن چانه یا ریش یک حرکت غیر عمدی است و معمولا زمانی که فرد قصد دارد با تفکر عمیق برای موضعی تصمیم گیری کند این حرکت را اجرا می‌کند.

 

صاف ایستادن به صورتی که شانه ها عقب است:

این حرکت ناشی از اعتماد به نفس بالاست که معمولا با گام‌های بلند همراه است.

 

قفل شدن زانوها در یکدیگر:

وجود دلهره یا عصبی بودن موجب می‌شود تا افراد زانوهای خود را در یکدیگر قفل کنند.

 

سر را به سمت راست گرفتن:

این رفتار نشان دهنده بی‌حوصله بودن، ناراحت بودن خجالت زده شدن است و گاها زمانی که فرد مایل نیست صورت خود را نشان دهد این رفتار را بروز می‌دهد.

 

کف دست ها باز و رو به بالا:

این رفتار از صداقت یا تسلیم شدن نشات می‌گیرد. 

بروز این رفتار کلیسا نشان دهنده احترام و نشان دادن بی‌گناهی است؛ همچنین در گذشته که اکثر افراد سلاح داشتند این حرکت را برای اینکه نشان دهند چیزی در دست ندارند نشان می‌دادند.

 

قرار دادن نوک انگشتان روی یکدیگر:

استفاده از این رفتار در بین ناظرین، رئیس مجموعه، مدیران کنترل کیفیت و غیره دیده می‌شود که نشان دهنده نظارت و کنترل است.

 

مالیدن دست ها به هم:

ایجاد روابط فردی، هیجان زده شدن، بروز اتفاقی که منتظرش بودیم و غیره موجب بروز این رفتار است، البته گاهی معانی عمیق و خاصی ندارد و فقط به این جهت که فرد دستانش سرد است این حرکت را انجام می‌دهد.

 

لمس کردن بینی:

بروز این حرکت نشان دهنده چند نکته مهم است؛ به عنوان مثال احتمالا صحبت‌های شما را نپذیرفته و یا با موضوع بیان شده مشکلی دارد. این حرکت گاها از نبود اعتماد نشات می‌گیرد.

 

کج کردن سر به یک سمت:

توجه و گوش کردن با توجه کامل موجب بروز این رفتار می‌شود؛ همچنین گاهی به به دلیل وجود علاقه به برقراری ارتباط این رفتار بروز می‌یابد.

 

ضربه زدن به شی یا فرو کردن انگشتان در یکدیگر:

این رفتار مفهوم مناسبی ندارد و بدین معناست که فرد خسته شده و تحملش تمام شده. در چنین شرایطی بهتر است صحبت یا ارتباط را ناتمام گذاشته و به زمان دیگری موکول کنید.

 

قرار دادن دست‌ها روی صورت:

از دست دادن تمرکز، به هم ریختن رشته افکار، در نظر گرفتن نکته‌ای، تفکر عمیق و غیره می‌تواند عاملی برای بروز این رفتار باشد.

تصویر چند نمونه از مدل‌های زبان بدن

چند نمونه از رایج‌ترین مثال‌های زبان بدن

موارد فوق مثال‌هایی رایج و عملی بود که خوب بود از آن‌ها اطلاع داشته باشید؛ اما مواردی که در ادامه نامبرده می‌شود کلیاتی است که با یادگیری آن‌ها می‌توانید هر نوع زبان بدنی را رمزگشایی کنید.

  • نحوه حرکت مردم چشم‌ها:

اگر افراد هنگام صحبت کردن به چشمان شما نگاه نمی‌کنند یا نگاه خود را از شما می‌دزدند احتمالا دروغ و کلکی در راه است. این افراد گاها تند تند صحبت می‌کنند و زیاد پلک می‌زنند. 

  • نحوه ایستادن:

نحوه ایستادن شما در جلسات کاری، هنگام فروش، در حین مشاوره و یا زمانی که قصد دارید ریلکس کنید، می‌تواند گویای میزان اعتماد به نفس، استرس و تسلط شما بر موضوع باشد.

  • مدل نفس کشیدن:

مدل نفس کشیدن می‌تواند آرامش، اضطراب و نگرانی، استرس یا عدم استرس و میزان اعتماد به نفس شما را نمایش دهد.

  • دست دادن:

میزان فشار دست و نحوه دست دادن میزان صمیمیت، ثبات و نوع ارتباط شما را بیان می‌کند.

علاوه بر موارد فوق باید به مدل لبخند، نوسان صدا، تماس چشمی، حالت ابروها و غیره نیز توجه کنید.

 

جمع بندی

دنیای زبان بدن بسیار گسترده و متنوع است و هر چقدر در آن عمیق شوید باز هم کم است. مواردی که گفته شد تنها قسمت محدودی از دنیای زبان بدن است و قطعا با ورود به این بخش با موارد گسترده‌تری آشنا خواهید شد.

چنانچه تصمیم گرفتید با فاکتورها و موارد بیشتری که به زبان بدن مربوط است آشنا شوید، می‌توانید از طریق سایت مدیران سنتر مقالات متعددی که نگارش شده است را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟