تفاوت تست دیسک و تست mbti

تفاوت تست دیسک و mbti

آنچه در این مقاله می خوانید

تست DISC و تست MBTI هر دو از مجبوب‌ترین تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی هستند. افراد به کمک این تست‌ها با ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری خود آشنایی بیشتری پیدا می‌کنند؛ در نتیجه به دنبال آن انتخاب شغل، تصمیم گیری درباره شرایط زندگی و موارد مشابه برای فرد آسان‌تر خواهد شد. در ادامه این مقاله به طور کامل به بررسی مهم‌ترین تفاوت تست دیسک و mbti خواهیم پرداخت.

فردی که ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری خود را به طور کامل بشناسد به راحتی می‌تواند شغل مرتبط با خود را پیدا کند، در نتیجه به آسانی با آن ارتباط برقرار می‌کند و به دنبال احساس رضایت و آرامش بیشتری را نسبت به گذشته در زندگی خود احساس می‌کند.

یکی دیگر از کاربردهای مدل دیسک از تیپ شخصیتی، بالا رفتن توانایی فرد در تشخیص افراد هم تیپ خود است. افراد در این حالت بهتر ارتباط برقرار می‌کنند و روابط سالم‌تری نیز خواهند داشت. اگر هر شخصی با تست دیسک و روش‌های انجام آن آشنایی داشته باشد، دنیای بهتری را برای خود و اطرافیانش رقم خواهد زد. لازم به ذکر است که قبل از استفاده از این تست باید نکاتی در رابطه با تشخیص تست دیسک معتبر را در نظر بگیرید.

تصویر تفاوت تست دیسک و تست mbti

تست مایرز بریگز چیست و کدام ویژگی‌های شخصیتی را بررسی می‌کند؟

تست MBTI یا همان مایرز بریگز اولین بار در سال ۱۹۲۱ در جریان جنگ جهانی دوم با هدف مشخص کردن جایگاه شغلی مناسب برای زنان شاغل در ارتش توسط روانپزشک کارل یونگ معرفی شد. پس از این تاریخ دچار تحولاتی شد و تستی که امروزه از آن استفاده می‌شود آخرین اصلاحات آن در سال ۱۹۶۲ انجام شده است. این تست مجموعا دارای ۱۱۲ سوال است که به کمک این پرسش‌ها چهار ویژگی اصلی شخصیتی و رفتاری شامل برونگرایی یا درونگرایی، حسی یا شهودی، متفکر یا احساسی و قضاوتی یا ادراکی سنجیده می‌شود.

در پرسش‌های مربوط به برونگرایی یا درونگرایی در تست MBTI، نحوه متمرکز کردن حواس در افراد مشخص می‌شود و همچنین این افراد از خود درباره چگونگی دریافت انرژی نیز اطلاعاتی دریافت می‌کنند.

در پرسش‌های مرتبط به حس یا شهود در تست MBTI مواردی چون نحوه دریافت اطلاعات و همچنین چگونگی پردازش اطلاعات دریافت شده از محیط یا فرد در شخص مذکور مشخص می‌شود.

پرسش‌های متفکر یا احساسی اطلاعاتی در خصوص نحوه تصمیم گیری شخص در موقعیت‌های گوناگون نشان داده می‌شود.

در سوالات قضاوتی یا ادراکی نحوه ارتباط گرفتن فرد با کلیه موجودات و دنیای اطراف سنجیده می‌شود. در پایان نتیجه تست به دو صورت به فرد نشان داده می‌شود.

درصد هر یک از ۴ ویژگی شخصیتی در فرد در قالب چهار عنوان که نشان دهنده میزان گرایش هر فرد به یکی از ۴ گروه دوتایی ذکر شده است.

بر این اساس فرد در یکی از ۱۶ گروه تیپ شخصیتی قرار می‌گیرد و اطلاعات کاملی از شخصیت و رفتارش در موقعیت‌های مختلف در دست خواهد داشت. به طور مثال فردی با تیپ شخصیتی ISFP به عنوان فردی هنرمند شناخته می‌شود. حال که به خوبی با تست mbti آشنا شدید، بهتر تفاوت تست دیسک و mbti را متوجه خواهید شد.

تصویر تیپ های تست دیسک

دیسک کدام ویژگی‌های شخصیتی را بررسی می‌کند؟

تست شخصیت شناسی مطابق با تحقیقات و نظریات ویلیام مولتون مارستون روانشناس هم دوره با کارل یونگ طراحی شده است. ویلیام مارستون در زمینه‌ رفتارهای انسانی در طول مدت حیات خود تحقیقات بسیاری انجام داد و نتایج حاصل از این تحقیقات را در مجلات مختلفی به چاپ رساند. یکی دیگر از ویژگی‌های این تست این است که یادگیری با مدل دیسک راحت‌تر می‌شود.

پس از پاسخ دادن به ۲۴ پرسش تست، سه نتیجه به شما نمایش داده می‌شود که پس از آن باید در رابطه با تحلیل تیپ های شخصیتی دیسک اطلاعاتی کسب کنید. این نتایج یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تفاوت تست دیسک و mbti را نشان می‌دهد. این نتایج شامل موارد زیر است:

مهم‌ترین مزیت مدل دیسک این است که رفتار شخص را در سه موقعیت شخصی، عمومی و کاری می‌سنجد. نتایج این تست نشان می‌دهد که فرد در شرایط کاری، در جامعه و در زندگی شخصی چه رفتاری را از خود بروز می‌دهد. مطابق با این تست فرد با شناخت ویژگی‌های رفتاری خود در موقعیت‌های مختلف بهتر می‌‌تواند در شرایط متفاوت تصمیم گیری کند. با توجه به اینکه این تست بر ویژگی‌های رفتاری تمرکز دارد در پایان به شما یکی از ۱۵ تیپ رفتاری را نسبت می‌دهد. یکی از ویژگی‌‌های جالب این تست این است که مشخص می‌کند فرد سوالات را ضد و نقیض پاسخ داده است یا خیر.

 

بررسی تفاوت تست دیسک و mbti 

هر کدام از تست‌‌های DISC و MBTI دارای جایگاه ویژه‌ای در میان عموم مردم، متخصصان این عرصه و شرکت‌های مختلف هستند و به هیچ کدام ارجعیتی داده نمی‌شود. این دو تست شخصیت شناسی از محبوبیت یکسانی برخوردار هستند. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین تفاوت تست دیسک و mbti را بررسی می‌کنیم:

بارزترین تفاوت تست دیسک و mbti در تعداد سوالات است. همانطور که گفته تعداد سوالات در DISC بیست و چهار عدد و در تست MBTI صد و دوازده عدد است. با توجه تعداد پرسش‌ها مشخص می‌شود، زمان لازم برای انجام DISC معمولا کمتر از تست مایرز بریگز خواهد بود.

دومین و مهم‌ترین تفاوت تست دیسک و mbti این است که تست MBTI به بررسی صفات و ویژگی‌های شخصیتی می‌پردازد در حالی که مدل دیسک ویژگی‌‌های رفتاری شخص را آنالیز می‌کند.

تست مایرز بریگز افراد را بر اساس ویژگی‌های شخصیتی به ۱۶ تیپ شخصیتی تقسیم می‌کند و دوره آموزش DISC برای ۱۵ تیپ رفتاری تعریف شده‌ است.

تست MBTI با فرض ثبات شخصیت فرد در تمام طول زندگی انجام می‌شود؛ اما DISC کلیه تغییرات محیط که ممکن است روی رفتار فرد اثر بگذارد را بررسی ‌می‌کند و نتیجه نهایی را پس از آنالیز موقعیت‌‌های متفاوت نشان می‌دهد.

پنجمین مقایسه‌‌ای که بین این دو تست شخصیتی و رفتاری معروف عنوان می‌شود این است که تست مایرز بریگز بیشتر تفکرات درونی و ویژگی‌های درون شخصیتی فرد را می‌سنجد ولی تست وابسته به رفتارهای بیرونی شخص است و این که فرد چه عکس العملی در موقعیت‌های مختلف نشان می‌دهد را بررسی می‌کند.

به کمک تست MBTI آگاهی کاملی از خود خواهید داشت. تست شخصیت شناسی با توجه به اینکه ویژگی‌های درونی فرد را مشخص می‌کند کاملا شخصی است و بسیار به ذات حقیقی انسان نزدیک است در حالی که دیسک عنوان کننده ظاهر شخص است. بر این اساس بهترین آگاهی از ویژگی‌های فردی هر شخص زمانی حاصل می‌شود که از هر دو تست همزمان باهم استفاده شود و بهتر است تست‌‌های DISC و MBTI را توسط مراکز معتبر به انجام رسانید. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با دیسک می‌توانید کتاب مدل جهانی دیسک را خریداری کنید.

مقالات مرتبط

تصویر معرفی تست دیسک

مدل دیسک

بسیاری از مردم می‌پرسند، چرا وقتی دنبال ابزاری برای بهتر کردن رابطه و بالا بردن

ادامه

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی ندارید؟